Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Doğan Cüceloğlu Geliştiren Anne Baba Kitap Özeti
Geliştiren Anne Baba Kitap Özeti

Doğan Cüceloğlu Geliştiren Anne Baba Kitap Özeti


Doğan Cüceloğlu Geliştiren Anne Baba Kitap Özeti

“Geliştiren Anne Baba” 2016 Remzi Kitabevi’nden çıkan 192 sayfalık bir kitap. “Geliştiren Anne Baba” kitabını kaleme alan ise Türkiye’nin en ünlü psikologlarından olan Doğan Cüceloğlu. Doğan Cüceloğlu’nun bilindiği üzere pek çok kişisel kitabı var. “Geliştiren Anne Baba” ise bu kitapların en güzellerinden biri.

Her anne baba çocuğunu en iyi şekilde büyütmek ve yetiştirme ister. Ama ebeveynlerinde bildiği gibi çocukların ilk öğretmeni anne ve babalar ilkokulu ise evleridir. Bizler iyi birer insan yetiştirmek istiyorsak öncelikle kendimizi yetiştirmemiz ve iyi bir insan olmamız gerekiyor. Tam bu noktada Doğan Cüceloğlu’nun kaleme aldığı  “Geliştiren Anne Baba” bizlere kendimizi ve çocuğumuzu tanımamızı, hayattan beklentilerimizi, niyetimizi keşfetmemizi; değerlerimizi ve aile ilişkimizi sağlıklı tutmamızı öğretiyor. Güler yüzlü, huzurlu, kendine güvenen, mutlu, yaşama ve ailesine şükür duygusu içinde bakan ebeveynler olmak çocuklarımıza verebileceğimiz en güzel hediyelerdendir. Çocuğumuz sadece bir kez çocukluklarını yaşayacaklar ve bu zamanı onunla doya doya yaşamalıyız.

Doğan Cüceloğlu’nun yazmış olduğu son kitap olan “Geliştiren Anne Baba” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

Geliştiren Anne Baba kitabından küçük bir bölüm: 

… Bu durumda kaygı yüklü anne-baba çocuğu­na, “Bir daha arkadaşlarına küfretmeni, öğretmenine saygı­sızca konuşmanı istemiyorum!” der. Böylece, “çocuğun dav­ranışıyla” ilgilenir. Güven dolu anne-baba, çocuğuyla sohbet kurar ve çocuğun davranışının temelinde yatanları öğrenir. Çocuk olaya nasıl anlam vermektedir, hangi değerleri yaşa­maktadır, öncelikleri nedir ve nasıl eyleme geçmiştir? Bunun üzerine sohbet oluşturur ve çocuğun kendi tanıklığını sürekli olarak diri tutmayı önemser. Hedefi çocuğun davranışı değil­dir; çocuğun doğru olanın farkına varışıdır.

Kaygı yüklü ebeveynler “denetleyici anne-babalık yap­maya” yönelirler. Onlar için yaşamın “yüz”ü önemlidir; “el alem ne der” ölçütünü kullanarak çocuğun davranışı­nı yönetmeye çalışırlar. Onlar için, doğal olarak dış tanık­lık önemlidir.

Güven duygusu içindeki ebeveynler “geliştirici anne-ba­ba olmaya” yönelirler. Onların hedefi çocuğun davranışı de­ğil, “can”ıdır; birinci derecede önemli olan “el alem ne der” değil, çocuğun iç tanıklığı, “ben ne derim”dir. Kendi davra­nışının sorumluluğunu alarak çocuğuna örnek olan anne-ba­ba, çocuğunun da kendi davranışından sorumluluğunu al* masını bekler.

Çocuklar, hayvan terbiye eder gibi eğitilemez. Hayvanlara itaat eğitimi verilir; belirli komutlara hayvan belirli davranış­lar yaparak itaat edecektir.

Buna karşın çocuklar, durumlar içinde seçimler yapmayı ve bundan sorumluluk almayı öğrenmelidir. Çocuğunuzun davranışını eğitmeye yöneldiğiniz an yanlış yolda olduğunu­zu bilin. Çocukların davranışını yönetmek belki anne-baba­yı güçlü kılar ama aynı zamanda çocukları da aciz ve güçsüz durumda bırakır…

Doğan Cüceloğlu’nun tavsiye ettiğimiz diğer kitapları: Savaşçı, İçimizdeki Çocuk, Başarıya Götüren Aile, Gerçek Özgürlük, Onlar Benim Kahramanlarım, İnsan İnsana Sohbetler. 



Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir