Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Doğru ve Güzel Yazı Yazmanın Yolları

“Doğru ve Güzel Yazı Yazmanın Yolları” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Doğru ve Güzel Yazı Yazmanın Yolları

Kalem tutmak bazılarımız için bir tutkuyken, bazılarımız kalemi sadece parmaklarımız arasında çevirmekten hoşlanırız. Yine de, güzel bir yazıya sahip olmak, kelimeleri doğru yazabilmek hepimizin isteğidir. Gerek görsel açıdan, gerekse ileride, şimdi yazdığımız şeyleri zorlanmadan okuyabilmek için iyi bir el yazısına sahip olmak önemlidir.

Güzel bir el yazısına sahip olmak için gitmeniz gereken belli başlı adımlar vardır. İşte o adımlar:

Kalemi Doğru Tutmak

Çok uzun süreler kalem tutmaktan eklemleriniz ağrıyorsa, muhtemelen kalemi yanlış tutuyorsunuz demektir. Yazı yazmak dakikalar geçtikçe zor gelir, bileğiniz hareketsiz kalmak için direnir, parmaklarınız artık kalemi tutmak istemez… Peki ya tüm bunların doğru kalem tutmayı öğrendiğinizde sonlanacağını iddia etsek?

Elinize kurşun bir kalem alıp, başparmağını üzerine yatay bir şekilde yerleştirin. Kaleme, baş parmağınız dışında hangi parmaklarınızla destek vereceğiniz tamamen size kalmış. Parmaklarınızla kalemi sırayla destekleyip, en çok hangisinde rahat ettiğinizi öğrenmelisiniz. Ellerinizle kavradığınız şeyi doğru tutmayı öğrendiğinizde, yolun yarısına geldiniz demektir.

El Alışkanlığı Kazanmak

Herhangi bir şeyi sürekli sürekli tekrarlamak, o işte her seferinde biraz daha gelişmeniz anlamına gelir. Eğer düzenli olarak resim çizerseniz, bir süre sonra gelişmedeki farka tanık olabilirsiniz. Yazı yazmak da böyledir, yazma pratiği alfabeyi kullanma stilinizi zamanla değiştirip, daha okunabilir ve estetik kılar.

Çizgileri Keşfetmek

Çok büyük ya da çok küçük yazılar yazmak hoş kabul edilmediği gibi, okunabilirliği de zordur. Çizgili defterler, size bu konuda yardım etmek için var. Düz bir çizgi üzerinde yazmak, hem düzgün bir görüntü sağlar, hem de bileğinizi doğru tutmayı öğrenmenizi sağlar.

İlham Almaktan Korkmamak

Farklı yazım stillerini inceleyip, harfleri yazma şeklinden korkmayın. El yazısı kişiye özeldir, siz onun üzerine ne kadar düşer, onu ne kadar kişiselleştirirseniz o kadar size ait olduğu belli olur. Hoşunuza giden tarzları kopyalamaktan çekinmeyin, onları kendinize uyarlayın.

Kitap Okumak

Düzgün bir el yazısına sahip olmak güzel olsa da, kelimeleri yanlış yazdığınız zaman güzelliğin çok da bir önemi kalmaz. Bilmediğiniz ya da emin olmadığınız kelimelerin doğru yazımını öğrenmek, cümlelerinizi yeni kelimelerle süslemek, zenginleştirmek kitap okumakla mümkün. Güzel ama kötü kalpli bir prensesin halkı tarafından sevilmesi mümkün olmadığı gibi, bir kelimenin doğru yazılmadığı sürece güzel görünmesi bir şey değiştirmez.

Doğru ve Güzel Yazı Yazmanın Yolları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
happy
1
clap
1
love
1
angry
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!