Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Düşünebilme niteliğine sahip olmak, insana ne gibi üstünlükler kazandırır?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Düşünebilme niteliğine sahip olmak, insana ne gibi üstünlükler kazandırır?

Sponsorlu Bağlantılar


Düşünebilme niteliğine sahip olmak, insana ne gibi üstünlükler kazandırır? Arka­daşlarınızla konuşunuz.

Doğru cevap:

Düşünebilme yani akıl insanları diğer yaratılmışlardan ayıran en büyük özelliktir. İnsanın sadece akıllı bir varlık olması değil bir şeyleri doğru şekilde düşünebilmesi ayrı bir özelliktir. Düşünebilmek insanların bir konu ya da olay karşısında, o konu veya olaya karşı bakış açısıyla fikrini yürütebilmesidir. Fakat burada düşünebilmenin asıl özelliği doğru açıdan düşünebilmektir. Dinlerdeki bazı konularda insanlar düşünebilme yetisi ile çözüme kavuşturur. İslamiyette bazı konuları Allah yoruma açık bırakmış ve insanların bunları yorumlayarak birer yargıya varmalarını istemiştir. Doğru bir bakış açısı ile objektif bir şekilde düşünebilmek insanların en önemli özelliği ve gücüdür.

Ekstra bilgi:

İnsan kendisinin, evrenin ve diğer varlıkların niçin yaratıldığını merakeder. Yaratılış amacının ne olduğu­nu, bu dünya hayatından sonra başka bir hayatın olup olmadığını sorgular. Doğa olaylarının nasıl gerçek­leştiğini, mevsimlerin niçin düzenli olarak birbirini izlediğini merak eder. Çevresinde yer alan yüzlerce çeşit bitkinin oluşum ve gelişimini, hayvanların özelliklerini, bunların yaratılış amaçlarını düşünür. Aklına gelen bu tür sorulara cevap bulmaya çalışır. İşte, din, ona bu konularda yol gösterir, yardımcı olur. Onun bu çabası­nı destekler. Düşüncenin ortaya koyduğu bu sorulara cevap verir. Düşünmenin ve buna göre davranmanın önemini belirten bir ayette yüce Allah (c.c.), şöyle buyurur: “…Anlayan bir toplum için ayetleri ayrıntılı bir şekilde açıkladık.”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir