Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Elektrik İnsanı Neden Çarpıyor

Elektrik İnsanı Neden Çarpıyor yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Elektrik İnsanı Neden Çarpıyor

Elektrik hayatımızın en önemli buluşlarından bir tanesidir. Günümüzde kullandığımız teknolojik aletlerin neredeyse hepsi elektrik ile çalışır. Elektrik hayatımızın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Bir çok teknolojik imkan olmasına rağmen, elektriğin olmadığı durumda o teknolojik imkanların bir çoğundan yararlanamayız. Bu yüzden elektrik bizim hayatımın en temel ihtiyaçlarından bir tanesidir. Peki bizlere bu kadar fayda sağlayan, hayatımızı kolaylaştıran elektrik neden biz dokunduğumuz zaman bize zarar veriyor? Neden elektrik biz insanları çarpıyor? Hadi gelin bugün sizlerle bu konuyu konuşalım…

Elektrik İnsanı Neden Çarpar?

Elektrik hayatımız için bir çok iyi imkan sağlasa da, yanlış kullanıldığı durumlarda oldukça tehlikelidir. Bir cihaz herhangi bir elektrik kaçağında bizler için oldukça sıkıntılı durumlar yaratabilir. Küçücük bir elektrik akımı bile, bize değdiği zaman canımızı fazla yakabilir. Peki bu durum nasıl oluyor? Elektrik bizim canımızı nasıl yakıyor?

Elektrik akımı, vücudumuzda nasıl bir etki yarattığı, elektriğin akım şiddetine göre ve geçen süreye göre değişebilir. Bu sürenin uzaması bizlerin ölümüne bile sebep olabilir. Elektriğin insan vücudunu çarpmasındaki sebep, insan vücudunun iletken olmasından kaynaklıdır. Peki vücudumuz neden iletken? Aslında bu durum bizim hücre yapımızla alakalıdır. Hücre sıvılarımızın yapısına baktığımız zaman, tuz gibi suda çözülmüş iyonlar içerdiğinden oldukça iletkendir.

Kaslarımızın hareketlerinde, kaslara gelen sinirsel sinyaller küçük elektrik akımlarıyla iletilir. Kaslarımızın hareketi bu şekilde oluşur. Elektrik akım şiddeti 16 ma’i geçtiği zaman vücudumuz için o zaman sıkıtlar başlıyor demektir. Elektrik akımın şiddeti 16 ma’i geçtiği zaman kaslarımızı kontrol etmemiz ve bununla birlikte elimizde herhangi bir nesne var ise onu bırakmamızı engeller. Elektrik akımı 20 ma’i geçtiği zaman bu bizim solunum sistemimizi etkiler ve nefes almamız zorlaşır ve geçici felce sebep olabilir. Eğer 100 ma’lık bir akıma kapılırsak bu sefer kalp kasılmalarımız sıkıntıya girer ve düzensizleşir. Kalbimizde küçük elektrik akımlarıyla çalıştığından, ritmi bozulur ve kalp krizine sebep olur. 2 amperlik bir akıma maruz kalırsak eğer, bundan en çok iç organlarımız zarar görür ve iç organlarımız ısınarak çok büyük yaralanmalara sebep olabilir.

Elektrik İnsanı Neden Çarpıyor aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
clap
1
love
0
happy
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!