Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Gözlerimiz Neden Dalar

Gözlerimiz Neden Dalar yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Gözlerimiz Neden Dalar

Gün içinde çok yorgun veya uykusuz olduğumuz zamanlarda durup dururken bir yere odaklanıp kalabiliyoruz. Bu duruma göz dalması diyoruz. Gözlerimiz daldığı zaman her zaman baktığımız gibi bakıyor olsak da aslında o an baktığımız noktayı tam olarak görmüyoruz ve farklı bir durumda oluyoruz. Göz dalmasının sebebi nedir sizce? Hadi gelin bugün gözlerimizin neden daldığını konuşalım…

Gözlerimiz Neden Dalar?

Öncelikle size görme olayının nasıl olduğunu açıklama istiyoruz. Gözümüzün arkasında retina bulunur. Bu retinada ışığa duyarlı milyonlarca sinir hücresi vardır. Işık bir cisme çarpıktan sonra bizim gözümüze gelir. Gözümüzde milyonlarca sinir hücresi bulunan retinaya çarptığı zaman görme sinyalleri oluşur. Sonrasında bu sinyaller beynimize iletilerek görme olayı gerçekleşir. Peki iki gözümüz olmasına rağmen nasıl tek görüyoruz? Görüntünü tek bir şekilde oluşmasına yarayan şey, iki gözümüzün beyne ilettiği görüntü bilgilerini birlikte değerlendirmesidir. İki gözümüz görüntüyü beyne iletirken bu görüntü birleştirir ve bu şekilde beyne iletir. Bu şekilde de görüntü oluşur.

Bir şeye baktığımız zaman önce ona odaklanmamız gerekir. Bunun olabilmesi için, iki gözünde optik eksenlerinin de, bakılan cisme yönlendirilmesi gerekir. Optik eksenler bakılan cisme yönlendirildiği an gözümüz oraya kitlenir. Bu kitleme olayı genel olarak bilinçli yapılsa da bazı durumlarda yarı bilinçli şekilde yapılabilir.

Gözlerimiz daldığı zaman genel olarak yakındaki değil uzaktaki bir cisme bakarken olur. Uzaktaki bir noktaya bakıyormuş gibi yarı bilinçli olarak ayarlamamız sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Yani aslında iki gözümüzle baktığımız cisim normalde tek bir görüntü olarak beynimize iletilmesi gerekirken, yarı bilinçli olarak baktığımız noktada bu sinyallerle beyne birleştirip iletilmediği için gözümüzün önünde 2 nokta oluşur ve bunlar birleşmez. İki gözümüzle baktığımız nokta beyne tek bir görüntü olarak iletilmediği içinde bizler o görüntüyü net değil bulanık görürüz. Hatta bu durum sadece uzaktaki noktalar için değil aynı zamanda yakındaki bir noktaya bakarken de olabilir. Yakındaki bir noktaya farkında olmadan yarı bilinçli bir şekilde bakarsak, yine aynı şekilde beynimizde tek görüntü oluşmadığı için, baktığımız nokta bize yakın olmasına rağmen onu bulanık görürüz.

Gözlerimiz Neden Dalar aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!