Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Fillerin Dişleri Ne İşe Yarar

Fillerin Dişleri Ne İşe Yarar yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Fillerin Dişleri Ne İşe Yarar

Filler karada yaşayan en büyük canlılardır. Fillerin dikkat çeken en büyük özellikleri hortumları ve çenelerinde olan kocaman dişleridir. Yemek yerken bizler dişlerimiz kullanırız fakat dişler bizim ağzımızın içindedir. Fillerde dişler ise ağızlarının içinde değil dışındadır. Peki dişler ne işe yarıyor? Hadi gelin sizlerle bugün fillerin dişlerinin ne işe yaradığını konuşalım…

Fillerin Dişleri Ne İşe Yarar?

Filleri gördüğümüzün zaman dikkatimizi ilk çekecek olan şey onların uzun hortumları ve kocaman dişleri olur. Fillerin dişleri oldukça değerlidir. Maalesef bu yüzden birçok avcı tarafından dişleri için öldürülen birçok fil vardır. Peki bu kadar değerli olan hatta fillerin öldürülmesine bile sebep olan dişler ne işe yarar?

Fillerin ömürleri boyunca sadece 6 dişi olur. Fakat bizler bu dişlerin hepsini göremeyiz. Bunlardan sadece dört tanesini diş olarak görürüz. Fillerin azı dişleri alt ve üst çenede, her iki tarafta birer tane olmak üzere konumlandırılmıştır. Bu dişlerin görevi yemeği öğütmektir. Yani bu dişler öğütücü dişlerdir. Fillerin her bir dişi mineden oluşan sırtlarla birleştirilmiş ve birbirlerine yapışık gibi gözüken bir haldedir. Filler yemek yeme esnasında çenesini ileri geri oynatır ve dişlerin yemeği öğütmesini sağlar.

Biz insanlar nasıl belirli bir yaşa geldiğimiz zaman dişlerimizin yerine başka dişler çıkarırız. Aynı durum filler içinde geçerlidir. Fillerde zamanı gelince dişlerini değiştirir. Bir fil her bir dişini ömrü boyunca 6 kez değiştirebilir. Zamanla dişler körelir ve sivriliği kaybolur. Bu tür durumlarda artık filin yeni bir dişe ihtiyacı olur. Genellikle bir fil yeni dişini çıkarırken yeni gelen dişi alttan çıkararak eskisini ittirir. Fakat bu dişler geriden gelir. Bir filin ömrü aslında dişlerini değiştirme sayısına bağlıdır. Fillerin diş değiştirme sayısı 6 olduktan sonra, son dişleri de işlevselliğini kaybettikten sonra dişlerini öğütemediği için maalesef son zamanlarını yaşıyor olacaktır.

Fillerin 5. ve 6. Dişleri ise bizim gördüğümüz ve fildişi dediğimiz dişlerdir. Bu dişler her ne kadar yemek öğütmede işlevselliği olmasa da kendilerini koruma gibi daha birçok görevde kullanılabilir.

Fillerin Dişleri Ne İşe Yarar aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
1
unlike
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!