Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Greenwich Neden Başlangıç Meridyenidir

Greenwich Neden Başlangıç Meridyenidir yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Greenwich Neden Başlangıç Meridyenidir

Greenwich meridyenini mutlaka duymuşsunuzdur. Dünya üzerinde toplamda 360 meridyen var ve bu meridyenler geçtiği bölgenin saatini bulmaya yararlar. Dünyada bulunan 360 meridyenin başlangıç meridyeni Greenwich Meridyeni olarak kabul edilir. Peki neden başlangıç meridyeni Greewich’tir? Başlangıç meridyeni herhangi başka bir meridyen olamaz mıydı? Hadi gelin bugün sizlerle Greenwich Meridyeninin neden başlangıç meridyeni olduğunu konuşalım…

Greenwich Neden Başlangıç Meridyenidir?

Başlangıç meridyeninden önce aslıda meridyenin tanımını öğrenmemiz çok daha faydalı olacaktır. Meridyen, bir kutup noktasından diğer kutup noktasına 1 derecelik açı ile çizilen çizgilerdir. Her meridyen arası tam olarak 1 derecelik açı farkı vardır. Meridyenlerin şekli yarım çember şeklindedir ve tam 360 adet vardır. Meridyenlerin aralıkları birbirine eşittir. Meridyenlerin arasındaki uzaklık 111 kilometre olup kutuplara doğru bu mesafeler azalır ve tam kutup noktasında birleşirler. Her meridyen arası uzaklık 4 dakikadır. 360 adet meridyeni 4 ile çarptığımız 1440 dakika yaptığını görürüz. 1440’da 60 dakikaya böldüğümüz zaman 24 saat elde ederiz. Bu bulduğumuz sonuç Dünyamızın kendi etrafında 1 turu ne kadar sürede döndüğünü verir yani 1 günü.

Yukarıdaki meridyenlerin özelliklerine baktığımız zaman aslında ne işe yaradığını az çok çözmüş olmanız gerekir. Meridyenlerin hepsinin toplamı 24 saati yani Dünyadaki 1 günü temsil eder. Bu yüzden meridyenler geçtiği bölgenin saatinin bulunmasına yardımcı olur. Şimdi gelelim başlangıç meridyeni olan Greenwich Başlangıç Meridyenine.

Greenwich Birleşik Krallıkta Londra’nın güneydoğusunda bulunan bir semttir. Greenwich 1884 yılında Uluslararası Meridyen Konferansı’nda alınan karar ile başlangıç meridyeni olmuştur. Bunun sebebi ise meridyenlerin İngilizler tarafından bulunmasıdır. Meridyenler İngilizler tarafından bulunduğu için Uluslararası Meridyen Konferansı İngiltere’de bulunan Greenwich semtinin ismini vermiştir. Peki neden başka bir semt değil de Greenwich semti? Bunun sebebi de tabi ki meridyenin tam olarak Greenwich üzerinden geçiyor olmasıdır.

Greenwich Neden Başlangıç Meridyenidir aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!