Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Herkes Aynı Anda Zıplasa Ne Olur

Herkes Aynı Anda Zıplasa Ne Olur yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Herkes Aynı Anda Zıplasa Ne Olur

Dünya nüfusu neredeyse 8 milyara ulaşmak üzere. İçinde yaşadığımız bu koca Dünya tam olarak 7 levha üstüne kurulu. Bu levhalar magma dediğimiz bir oluşumun üstünde yüzüyor. Levhalar hareketleriyle de depremler oluşuyor. Peki Dünyada yaşayan 8 milyar insan aynı anda aynı alanda zıplasa bir depreme sebep olur mu? Herkes aynı anda zıplasa Dünyada nasıl bir etkisi olur? Hadi gelin bugün sizlerle bu konuyu konuşalım…

Herkes Aynı Anda Zıplasa Ne Olur?

Dünyamızda karalar 7 kıtadan oluşuyor. Bunlar Avrupa Kıtası, Asya Kıtası, Güney Amerika Kıtası, Kuzey Amerika Kıtası, Afrika Kıtası, Avusturalya Kıtası ve Antarktika Kıtası. Bu büyük 7 kıta magma dediğimiz Dünyamızın etrafını saran lavların üstünde yüzer. Yüzen bir şey ne kadar büyük olursa olsun hareket eder. Yüzen cismin büyüklüğüne göre bu hareketler hızlıdır veya yavaştır. Kıtalarımız devasa büyüklükte olduğu için hareket eder fakat bunlar çok yavaştır ve bizim hissedemeyeceğimiz kadardır.

Kıtaların birleştiği noktalar vardır. Biz bu noktalar fay hattı diyoruz. Fay hatları iki kıtanın birleştiği noktalardır. Kıtalar hareket ettiği için birbirini iterler. Fay hatlarında bu itişlerden dolayı sıkışma olur. Bu sıkışmalar en sonunda bir fay hattının diğerinin üstüne çıkmasıyla sona erer ve biz buna deprem deriz. İnsanların aynı anda zıplaması sizce bir deprem yaratabilir mi?

Emin olun bu soru birçok kişinin aklına gelmiştir. Çok büyük stadyumlarda birçok insanın aynı anda zıplamasına dayanamayan stadyumları hepimiz görmüşüzdür. Tek bir insan zıpladığı zaman etki yaratmasa aynı anda binlerce insanın zıplaması kocaman stadyumların bile çökmesine sebep olabiliyor. Şimdi daha büyük düşünelim. Dünyada yaklaşık 8 milyar insan bulunuyor. Bu insanların hepsini bir araya toplasak ve aynı anda zıplamalarını söylesek. Sizce Dünyayı etkileyecek bir şey yapmış olur muyuz?

Dünyadaki bütün insanları bir araya toplasak ve zıplamalarını istesek, ne bir deprem nede Dünyaya herhangi bir etki yaratmış oluruz. Dünya o kadar büyük ki, biz insanların hepimizin aynı anda zıplamasıyla 2 büyüklüğünde bile bir deprem oluşturamayız. Yani Dünyadaki bütün insanların aynı yere toplanıp zıplaması Dünya için herhangi bir tehlike teşkil etmez.

Herkes Aynı Anda Zıplasa Ne Olur aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
1
love
1
unlike
0
happy
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!