Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

İnsan Beyni mi Daha Hızlı Çalışır, Bilgisayar mı

İnsan Beyni mi Daha Hızlı Çalışır, Bilgisayar mı yazımızı incelemeye ne dersiniz?

İnsan Beyni mi Daha Hızlı Çalışır, Bilgisayar mı

Yaşadığımız çağ, teknoloji çağı. Yaşadığımız bu çağda neredeyse her şey bilgisayarlar tarafından yapılıyor. Bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bilgisayarlar içinde bulundurdukları yapay zeka teknolojisi ile neredeyse her alanda görev yapıyorlar. Teknolojinin bu kadar hakim olduğu zamanda artık herkes bilgisayar beyni ile, insan beynini kıyaslamaya başladılar. Bilgisayarların neredeyse her şeyi yaptığı bu dönemde insandan daha mı zeki olup olmadığı tartışılıyor. Peki sizce insan beynimi daha hızlı çalışır yoksa bilgisayar beyni mi? Hadi gelin bugün sizlerle bu konuyu konuşalım…

İnsan Beyni mi Daha Hızlı Çalışır, Bilgisayar mı?

Bilgisayar artık Dünyada en çok kullanılan teknolojik aletler olmuş durumunda. Bilgisayarlar ile gemiler, uçaklar ve aklınıza gelebilecek her şey yönetilebiliyor. Bilgisayarların işlevselliği ile ilgili birçok film ve dizi yapıldı. Filmlerin çoğunda bilgisayarların işlevselliği o kadar yüksek anlatılıyor ki, bir gün dünyanın hakimiyetini ele alınacağı ve artık dünyayı robotların ve bilgisayarların yöneteceği konular işleniyor. Fakat burada atlattıkları bir konu var. İnsan beyni, bilgisayarlardan daha mı geride?

İnsan beyni ile bilgisayarı karşılaştırmak çok mantıklı bir tavır olmasa da, bazı konularda kıyaslama yapabilir. Beynimiz ile bir yapay zekayı karşılaştıracak olursak bunları bölümlere ayırıp kıyaslama yapma daha doğru olacaktır.

Görselleri tanımlama konusu için bir kıyaslama yapacak olursak, bizim beynimiz süper bir bilgisayara göre çok daha hızlıdır.

Matematiksel işlemlere geldiğimiz zaman insandan insana değişen bir konuda olsa bu, matematiksel işlemlere bilgisayar çok daha hızlıdır. Çünkü bilgisayar tamamen sayısal zeka üzerine kurulmuştur.

Beynimiz ve bilgisayar arasındaki en büyük fark doğrusal işlemcilerle donanmış tipik bir bilgisayarda bu işlemcilerin sadece tek bir iş yapmasıdır. Durum böyle olunca işlemcinin frekansına göre bilgisayarın 1 saniyede yapacağı işi kısıtlamış olur. Bilgisayarın işlemcisinin ve belleğinin izin verdiği kadar işlem yapabilir. Beynimize baktığımız zaman ise milyarlarca nöron bulunur. Bu açıdan baktığımız zaman beynimizin yapısı bir bilgisayar ile kıyaslanmayacak kadar geniş bir çalışma potansiyele sahiptir

İnsan Beyni mi Daha Hızlı Çalışır, Bilgisayar mı aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
happy
1
love
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!