Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Horozlar Neden Sabahları Öterler

“Horozlar Neden Sabahları Öterler” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Horozlar Neden Sabahları Öterler

Horozlar neden sabahları öterler? Köylerde veya kırsal alanlarda yaşayanlar bu duruma alışıktır. Sabah Güneş ışınlarının Dünyamızı aydınlatmaya başlamasıyla horozlar ötmeye başlarlar ve bu her sabah olur. Horozlar sanki alarm kurmuş gibi her sabah gün aydınlandığı zaman ötmeye başlarlar. Bu neden olur? Horozlar neden her sabah ötmeye başlarlar? Horozlar neden öğlen değil de sabah ötüyor?

Horozlar Neden Sabahları Öterler?

Köyde yaşayanların doğal saatidir horozlar. Sabahları Güneş ışıklarının ilk aydınlatmaya başladığı zamanlarda horozlarda ötmeye başlarlar. Her sabah sanki alarm kurmuş gibi neredeyse aynı saatlerde ötmeye başlayan horozlar, insanların kalkması için gerekli zamanı gösterir aslında. Şehirde yaşayanlar ise telefon alarmı veya saat alarmı kullanırlar. Horoz ötüşü ile uyanmak ile bir saatin çalmasıyla uyanmak çok farklıdır. Bilim insanlarının açıklamasına göre horoz ötüşü ile uyanan insanların normal bir saatin alarmı ile uyanan insanlara göre daha huzurlu uyandıklarını tespit etmiştir. Peki neden, neden horozlar sabahları öterler?

Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Sabah sadece horozlar ötmezler. Kuşlar ve daha birçok hayvan sabahın olmasıyla birlikte hareketlenir ve ses çıkarmaya başlar. Özellikle kuşlar sabah olduğu zaman hep birlikte ötmeyi çok severler, fakat biz genelde horoz sesi duyarız. Bunun sebebi ise horoz sesinin diğer hayvanların sesinden daha güçlü olmasından kaynaklıdır. Birçok hayvan sabah olduğu zaman ses çıkarır fakat horoz sesinin diğerlerinden daha güçlü olması bizim diğer hayvanların sesini değil horozun sesini duymamızı sağlar.

Sabah öten hayvanların sabah ötmesinin sebebi biyolojik saattir. Biyolojik saat normal bir saat ile karıştırmayın. Biyolojik saat, bir canlının vücudundaki hormonların hareket etmeye ve çalışmaya başladıkları zamandır. Bu sadece horozlarda değil bir insanlarda da olan bir durumdur. Yani her canlının biyolojik bir saati, hormonlarının çalışmaya başladığı bir saat vardır. Horozların biyolojik saatleri başladığı an hormonlarında çalışmasıyla ötmeye başlarlar. Bu sabah saatine özel değildir. Yani bu hormonlar öğlen çalışmaya başlasaydı horozlar sabah değil öğlen öterdi. Horozların biyolojik saatinde sabah saatinde çalışmaya başlayan hormonları, sabah saatlerinde ötmelerine sebep olur. Horozlar ve diğer hayvanlar bu yüzden sabah ötmeye başlarlar.

Horozlar Neden Sabahları Öterler ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
happy
1
love
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!