Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Hoşgörü İle İlgili Yazı

Hoşgörü İle İlgili Yazı

Sponsorlu Bağlantılar


Hoşgörü İle İlgili Yazı

Hoşgörü İle İlgili Yazı Örneği

Hoşgörü İle İlgili Yazı Kısa

Hoşgörü İle İlgili Yazı Uzun

Hoşgörü İle İlgili Kompozisyon

Hoşgörür olmak ne demektir? Her hâlde başkalarının düşüncelerini hemen doğru sayıp kendi düşüncelerimizden caymak demek değildir. Kişisel düşüncelerimiz, bizim kafamızın uzun bir düşünmeden sonra vardığı birer sonuçtur, bunlar güneş altında olgunlaşmış meyveler gibi­dir; birçok incelemeden, denemeden sonra vanlan sonuçlardır. Bunun için sağlam temellere dayandığı sürece kişisel düşüncelerimizden özveride bulunmak söz konusu değildir. Bu türlü davranış kişiliksizlik olur.

Konuşurken hoşgörür olmak, düşüncelere “Boş ver!” diye aldırış etmemek değildir. Böyle bir ilgisizlik insana yakışmaz.

Hoşgörür olmak bize seslenen kimsenin söylediklerini birtakım ön yargılara dayanarak tartışmadan geri çevirmek değil, söylenenleri dikkatle dinleyip tarafsız bir görüşle inceledik­ten sonra yargıya varmaktır.

Başkasının düşüncelerini incelemeden neden geri çevirelim? Neden bu düşünceleri kü­çümsemeyle karşılayalım? Onları savunmak olanak dışı mıdır? Biraz olsun gerçek payı yok mu­dur bu sözlerde? Bize bunları söyleyen hiç mi kafa yormadı acaba?

İnsanların beğenileri birbirine uymaz. Belki o kırmızıdan hoşlanır, siz yeşili seviyorsu­nuz. O, belki, Wagner’in müziğini beğeniyor; siz Mozart’ı yeğliyorsunuz. Beğenileri sizinkine uymuyor diye onu beğenisizlikle, kabalıkla mı suçlayacaksınız? Ona kızacak mısınız? Onun da sizin de beğendiğiniz şeyleri yansız olarak değerlendirmelisiniz.

işte düşünce alanında da böyledir. Bütün düşünceleri, varsayımları bize göre ve bazı yönleriyle savunmak olanağı vardır. Bunun için size seslenen kimsenin düşüncelerini öyle anlayıp dinlemeden geri çevirme­ye kalkışmayınız. Onları inceleyiniz. Bakalım ne yenilikler bulacaksınız. Doğal olarak bütün insanların düşüncelerinde olduğu gibi, iyi ve kötü yönler görecek; doğru ve yanlış noktalar bulacaksınız.

Öyle ise doğru bulduklarınızı açıkça belirtiniz, geri kalanlan da güler yüzle tartışınız. Kanıtlarınızı ortaya koyunuz, fakat karşı tarafın kanıtlarını da dinleyiniz. Mantık kurallarına uyarak yargılayınız, duygularınıza kapılarak değil. Konuşma, tartışma alanında bundan başka her türlü kural dürüstlüğe aykırıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir