Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

İlkokul Matematikte Başarılı Olmak İçin Öneriler

“İlkokul Matematikte Başarılı Olmak İçin Öneriler” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

İlkokul Matematikte Başarılı Olmak İçin Öneriler

Matematik başarısı ilkokul başta olmak üzere tüm öğretim kademelerinde birçok öğrencinin tedirginlikle yaklaştığı bir başarı türüdür. Geçmişte geleneksel eğitim inanışlarında matematiğin doğuştan gelen bir zekâ ile alakalı olduğuna inanılırdı. Ancak modern ve çağdaş eğitim öğretimin yaygınlaşması ile bu inanışın yanlış olduğu aslında matematiğin de diğer dersler gibi doğru teknik ve yöntemler kullanılırsa herkesin başarılı olabileceği bir ders olduğu anlaşılmıştır.

İlkokul Matematikte Başarılı Olmak İçin Öneriler ile matematik başarısını küçük yaşlarda öğrencilerimize kazandırarak bu dersi daha eğlenceli hale getirebiliriz.

Matematik Dersini Sevmek

Her öğrencinin bireysel farklılığı olduğunu unutmamalıyız. Öğrencilere hangi ders olursa olsun tek bir yöntem ile değil farklı yöntemler kullanarak hem öğretimde kalıcılığı yakalarız hem de tüm öğrencilerin matematik gibi bir dersi sevmelerini ve ilgi duymalarını sağlarız. İlk eğitim yılları tüm dersler için önemlidir. Bundan dolayı bu dönem içerisinde her kurala harfi ile uyulması önem arz etmektedir. Ancak öğrenci matematik gibi sayısal ağırlıklı bir derse karşı soğuk ve ilgisiz duruyorsa ısrarla bir kavramı öğretmek yerine derse olan bu ilgisizliğin sebebi araştırılmalı, sorun varsa çözülmeli ardından ders farklı yöntemler kullanılarak yeniden anlatılmalıdır.

Matematik Öğretiminde Altın Kurallar

İlkokul Matematikte Başarılı Olmak İçin Öneriler ise şöyledir;

 • İlk kuralımız verilen ev ödevlerini günü güne yapmaktır. Özellikle sınıfta öğretilen kavramlar üzerinden tekrar geçilmeli ve pratik yollar ile örnekler çözülmeli.
 • Matematik dersine katılımı arttırın. Bu derste devamsızlık yapmamaya özen gösterin.
 • Akran öğretimi bu çağlarda çok faydalı olmaktadır. Matematik konusunda kendisini geliştiren arkadaşlarınızla ortak çalışmalar yapın.
 • Matematik tüm paydaşlarının arasında ilişki olması ile de yakından ilgilidir. Örneğin; matematik hocası, kitabı ve dersinin saatlerine dikkat etmelisiniz. Herhangi birisi arasında sorun yaşamanız size bu derse karşı ilgisiz hale getirebilir. İyi ilişkiler kurmak derse olan alakayı da arttırır.
 • Anlamadığınız, hatalarınızın fazla olduğu kavramlar üzerinden yeniden geçin gerekirse uzman bir öğreticiden yardım alın.
 • Bir kavram öğretiminden sonra birden fazla örnek çözmeye gayret gösterin.
 • Farklı kaynaklar ve test kitapları içerisindeki örneklere göz atmanızda fayda vardır.
 • Farklı yayınları çözerken anlamadığınız yerleri mutlaka uzman öğreticinize danışın.
 • Bir soruyu birden fazla pratik yolla çözebildiğinizi göstermek için sorular üzerinde düşünün.
 • Kolaydan zora ve basitten karmaşığa ilkeleri göz önünde bulundurarak öğrenciye göre olacak örneklerden yararlanılmalı.
 • Problemler somutluk ilkesine göre açık ve anlaşılır şekilde öğrencilere sunulmalıdır.

İlkokul Matematikte Başarılı Olmak İçin Öneriler ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!