Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Konuşma Esnasında Yapılmaması Gereken Şeyler

Konuşma Esnasında Yapılmaması Gereken Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar


Konuşma Esnasında Yapılmaması Gereken Şeyler

Konuşma Esnasında Dikkat Edilecek Hususlar

Konuşmada Kaçınılması Gereken Şeyler

Konuşma sırasında konuşmanın akışını bozan söylenenen gereksiz ses ve sözlere (şey, eee, tıı…) asalak sözler denir.

Aşağıda aynı metnin iki farklı konuşmacı tarafından seslendirilmiş hâli vardır, iki ko­nuşmayı da yüksek sesle okuyunuz.

1. KONUŞMA

Kiracı ııı adlı filminde eee kliçlik bir rolde oynamasının ardından, işte tüm filmle­rinde mutlaka boy gösterir ünlü yönetmen Hitchcock (Hiçkok). Ama okyanustaki bir san­dalda geçen “Yaşamak İstiyoruz” filminde nasıl görünecektir? Şöyle bir çözüm bulur neyse sonunda. Oyunculardan biri hm sandalda bulduğu gazeteyi alır eline… Açtığı sayfada eee “Reduco” adlı bir zayıflama ilacının reklamı vardır. Reklamda aaa 150 ve 100 kiloluk iki adamın fotoğrafı tamam mı yan yanadır. İkisi de şey aynı adamdır ve tahmin ettiğiniz gibi şey bunlar Hitchcock’un fotoğraflarıdır. Fotoğraflarda hım hile olmayıp ikisi de gerçektir. Hitchock, yani şey yaşantısının bir döneminde zorunlu bir diyete giren ve 50 kilo vermeyi başaran iradesi iii güçlü bir adamdır. Diyetin öncesi ve sonrasında çektirdiği fotoğraftan Yaşamak İstiyoruz’da kullanmaya karar verir tamam mı. Böylelikle hem filmde eee görünür hem de iradesinin güçlülüğünü ölümsüz kılar. İşin garip yanı, yani yönetmenin seyirciler­den en fazla mektup aldığı film bu olur. Mektuplann hepsinde de tamam mı uydurma bir ad olan ııı Reduco ilacının nereden bulunacağı sorulmaktadır.

2. KONUŞMA

Kiracı adlı filminde küçük bir rolde oynamasının ardından, tüm filmlerinde mutlaka boy gösterir ünlü yönetmen Hitchcock (Hiçkok). Ama okyanustaki bir sandalda geçen “Ya­şamak İstiyoruz” filminde nasıl görünecektir? Şöyle bir çözüm bulur sonunda. Oyuncular­dan biri sandalda bulduğu gazeteyi alır eline… Açtığı sayfada “Reduco” adlı bir zayıflama ilacının reklamı vardır. Reklamda 150 ve 100 kiloluk iki adamın fotoğrafı yan yanadır. İkisi de aynı adamdır ve tahmin ettiğiniz gibi bunlar Hitchcock’un fotoğraflarıdır. Fotoğraflarda hile olmayıp ikisi de gerçektir. Hitchock, yaşantısının bir döneminde zorunlu bir diyete giren ve 50 kilo vermeyi başaran iradesi güçlü bir adamdır. Diyetin öncesi ve sonrasında çektirdiği fotoğrafları Yaşamak İstiyoruz’da kullanmaya karar verir. Böylelikle hem filmde görünür hem de iradesinin güçlülüğünü ölümsüz kılar. İşin garip yanı, yönetmenin seyirci­lerden en fazla mektup aldığı film bu olur. Mektuplann hepsinde de uydurma bir ad olan Reduco ilacının nereden bulunacağı sorulmaktadır.

Okuduğumuz konuşmalardan birincisinde “eee, m, aaa, hım, hı, şey, yani, tamam mı, işte, neyse…” gibi asalak sözlere yer verilmiştir. İkinci konuşmada ise bu asalak sözler yer al­mamıştır. İki konuşma metni de aynı olmasına ramen birinci konuşmanın dinlenebilirliğini asa­lak sözler engellemektedir. Konuşmalarda asalak sözlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Hazırlıklı konuşmalar yapıp sesinizi bir kayıt cihazıyla kaydetmeniz ve daha sonra konuşmalarınızdaki asalak ses ve sözleri tespit etmeniz, bunları kullanmadan konuşmanızı tekrar yapmanız faydalı olacaktır. Ayrıca yakın akraba ve arkadaşlarınızdan böyle asalak sözler kullandığınızda sizi uyarmalarını isteyebilirsiniz.

Konuşmalarda yukarıdaki parçada yer alan asalak ses ve sözlerin dışında “boş ver, ha­ni, artı, efendim, anlatabildim mi, uzatmayayım, aynen öyle, kesinlikle öyle” gibi sözlerden kaçınmak gerekir. Bir insanın sözcük dağarcığı ne kadar geniş olursa, konuşması da o derece rahat ve kolay olacak, konuşma sırasında asalak ses ve sözlere ihtiyaç duymayacaktır. Aylık bir edebiyat dergisi takip etmek, düzenli olarak tiyatroya gitmek Türkçeyi çok iyi kullanan yazar­ların eserlerini, başarılı çevirileri okumak ve okudukça öğrenilen sözcükleri anlamlarıyla bir­likte bir deftere yazmak gibi alışkanlıklar kazanmak insanın düşünce dünyasını ve sözcük da­ğarcığını zenginlişterir. Aynca her gün bir sayfa yazıyı yüksek sesle, açık ve pürüzsüz bir şekil­de okumak seri, hızlı ve rahat bir konuşma için son derece faydalıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir