Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Deyimler

Onun İpiyle Kuyuya İnilmez Deyiminin Çıkış Hikayesi

Onun İpiyle Kuyuya İnilmez Deyiminin Çıkış Hikayesi

Laf aramızda ben kuyudan çok korkarım. Ne işim var efendim kuyuda? Maazallah içinde kalırsam ne olacak? İtfaiye bile gelse kurtaramaz. Yok abi yok kalsın. Bırakın kuyuyu, ben asansörde bile daralıyorum.

Ben, çelik halatla bile kuyuya inme taraftarı değilim. Hem ne için iniyoruz? Top mu kaçtı? Kaçtıysa kaçtı arkadaş. Kalsın istemiyorum.

Onun İpiyle Kuyuya İnilmez Deyiminin Anlamı

Güvenilmeyen, Söylediklerine inanılmayan, insanları yolda bırakan insanlar için kullanılan bir deyimdir. Bu tür insanlar Söz verseler de yerine getirmezler. Böyle kişilerle alışveriş yapmak da doğru değildir.

Örnek Cümleler:

  • Sana söz vermiş olabilir, fakat onun ipiyle kuyuya inilmez.
  • Sen başka bir işe bak. Onun ipiyle kuyuya inilmez.
  • Adam tehlikeli. Onun ipiyle kuyuya inilmez.

Onun İpiyle Kuyuya İnilmez Deyiminin Hikayesi

Eskiden keten liflerinden çul, ip, halat gibi şeyler yapılırdı. Çok eski zaman önce bu işlerle uğraşan Haşan adında bir adam vardı. Haşan usta iyi bir insandı; fakat yaptığı halatlar, ipler çürüktü. Gel zaman git zaman, bu adamın işini iyi yapmadığını herkes öğrendi ve ona “Çürük Haşan” demeye başladılar. Haşan usta kendisi hakkında Söylenenleri duyuyor, fakat kendini düzeltmek için hiçbir gayret göstermiyordu.

Bir gün Haşan ustanın yaşadığı köyde bir koyun kuyuya düşer. Köylüler hemen harekete geçer. Kuyu oldukça derin ve tehlikelidir. Oradan bir genç, bir ipi beline dolar ve kuyunun başına geçer. Amacı kuyuya inip koyunu çıkarmaktır. Fakat tam o Sırada orada bulunan bir köylü; – O iple kuyuya inilmez. O ip Çürük Hasan’ın ipidir, der.

Orada bulunan başka bir köylü de şöyle cevap verir:

– Çürük Hasan’ın ipiyle kuyuya inilir, fakat kuyudan çıkılır mı onu bilemem.

Delikanlı beline doladığı ipi çıkarır ve başka bir iple kuyuya iner.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
confused
2
unlike
1
happy
1
angry
0
clap
0
love
0
sad

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!