Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Kitap Özetleri

Sadece Şeyma Kitap Özeti Oku Şeyma Subaşı

Edebiyat severler Şeyma Subaşı‘nın yazmış olduğu Sadece Şeyma kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Şeyma Subaşı Sadece Şeyma Kitap Özeti Oku

Sadece Şeyma Kitabı Oku” 2019 yılında DEX Yayınlarından çıkan 176 sayfalık bir kitap. “Sadece Şeyma” kitabı Türk Edebiyatı’nın genç yazarlarından olan Şeyma Subaşı tarafından kaleme alınmış. “Sadece Şeyma Özeti”ne baktığımızda ise yazarın kendi hayatının anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Anneannem tam bir Rizeli olduğundan şiveli konuşur, filme falan kızdığında, “Geturun tabancamu furayını, derdi. Şimdi hatırladıkça iyi ki onunla yaşamışız diyorum.

Ah bir de sokaktan getirdiğim kediler köpek­ler hiç bitmezdi. Annem bu konuda benden çok çektiğini söyler. Sürekli bir hayvanı eve gizlice sokardım, karnımı doyururdum bir güzel, sonra o her yere işer, biz güleriz, anneni siler, hem kızar hem kıyamaz. Sonunda dışarı bırakırız, hop bir hafta sonra yeni hayvan.

Çoğunuz hatırlamaz, ben çocukken “Dokun Bana” diye bir yarışma programı vardı, bir ara­baya en uzun süre elini çekmeden dokunan kazanıyordu. Belki kimin sunduğunu hatırla­yan çıkar. Hatta 8-9 yaşlardayken bu oyunu oynadığım arkadaşlarımın da hemen gözlerinin

önüne gelmiştir eminim.

Hep ben kazanırdım o oyunu…

***

Çok yorulduğumda Melisamla denizde yüzü­ğümüzü, çok enerjik olduğumda bir savaşında Zeyna gibi savaştığımı hayal ediyorum.

Bazen “Ölene kadar kuyruğunu hep dik tut

Şeyma,” diyorum, bazen “Boş ver git buralar- dan,” diyorum.

Bazen kızımın özlemiyle öfkeleniyorum, bazen birlikte olduğun her ana şükret, 10-15 yıl sonra kendi hayatını kurduğunda, zaten göre­meyeceksin diyorum.

Şimdi Melisa’ya bakıyorum ve elimi bir an olsun bırakmayan bu sevgi yumağı, tıpkı benim anneme yaptığım gibi, beni beş gün aramayıp

gözyaşlarına boğacak.

Biz ona babasıyla iyi bir üniversite sağlama­ya çalışacağız ve elimiz yüreğimizde onu okulla­ra yollayıp, kendi yapamadıklarımızı ona yüklememeye çalışarak, yollar sunacağız ve görevi­mizin bir bölümünü tamamlayacağız.

İşte o zaman, arkasında mutlu, kendiyle barışık bir anne bıraksın istiyorum, içinde huzursuz bir ağırlık olmasın. Bilsin ki annesi her ne iş yapıyorsa, nerede kimleyse mutlu ve her aradığında yanına gelebilecek…

Sadece Şeyma Kitap Özeti Oku

İnsanlarla konuşmayı seviyorum ama bana ilham verenlerle, kendini geliştirmekle ilgili olanlarla.

Kendimi severim, ben kendime değer verir­sem karşımdakinin de bana değer vereceğini

bilirim. Tersi de geçerli.

Yaşadığım onca kandırılmaya rağmen, insanlara hemen inanırım. Sözlerini senet sayarım yani.

Yalan söylediklerini anladığım zaman ahla onlara “yalan söylüyorsun” imâsında bulunmam, doğru söylemeleri için çok da fark ettirmeden, üstlerine giderim. Ya da yalan söylediklerini bildiğimi ama onlara inanmayı seçtiği hissettiririm.

***

Nasıl mı?.. Bilmem.

Bir de yalan söylemem…

Bana inanmadığınızı hissediyorum… ama gerçekten, gerçekten söylemem… başım bu yüz­den geçmişte çok ağrıdı zaten.

Yüzüme söylenmiyorsa, asla hakkımda ne denildiğini duymak istemem. Çünkü duyarsam, görürsem, o insanların yüzüne bakamayan, bir daha konuşmayanlardanım ben.

Herhangi birinin telefonunu karıştırmam, arkasından konuşmam.

Üstümdeki iftiraları ispatlayan mesajları bile açmadan sildim geçen gün. Kolay değildi ama o enerjiyi, o yükü, o karanlığı üstümde taşımak istemiyorum.

Sen de taşıma.

Haklısın, bunu yapabilmek çok zor, dev bir iradeye ihtiyaç var ama bu güç asıl bizi koru­yan, inan buna.

Sana bilerek kötülüğü dokunduğunu bildiğin birine, bir anlık bile olsa, içinden ufacık biı iyi niyet geçirmek ya da söze dökmek, seni öy e hafifletecek ki inanamazsın.

Hafif ama güçlü olacaksın.

İnan buna…

Şeyma Subaşı’ nın kaleme aldığı Sadece Şeyma tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!