? Selçuk Aydemir Liseden Arkadaşlar Kitap Özeti | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Selçuk Aydemir Liseden Arkadaşlar Kitap Özeti

Selçuk Aydemir Liseden Arkadaşlar Kitap Özeti

Selçuk Aydemir Liseden Arkadaşlar Kitap Özeti

Liseden Arkadaşlar” 2017 yılında Küsurat yayınevinden çıkan 224 sayfalık bir kitap. “Liseden Arkadaşlar” kitabının yazarı ise “Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Kardeş Payı ve İşler Güçler”  filmlerinin senaristi Selçuk Aydemir. Yapmış olduğu işlerin ne kadar sevildiği ve beğenildiği aşikar olan yazarın kaleme aldığı “Liseden Arkadaşlar” bol kahkaha vaat ediyor. Özellikle sizi liseli yıllarınıza götürecek olan kitap Selçuk Aydemir’e özgü bir üslupla kaleme alınmış.

Selçuk Aydemir Liseden Arkadaşlar kitabından küçük bir bölüm.

“Selçuk yaşın geliyor yetişkin oluyorsun, ait olduğun ai­leyi tanıman lazım. Bu sülalenin erkekleri pasaklıdır, pistir, erken bunar çökerler; günde 5 öğün 8 çeşit yemek yerler, kahvaltıda tuzluları ayrıdır, tatlıları aynıdır. Helva bunlar yüzünden Türk kahvaltısına girdi. Rahatlarına aşın düşkün­lerdir bakkala bile gitmezler, izin günlerinde tüm gün uyur; eğer uyanıksa o vakti ailesine harcamak yerine kahvede okeyde kendi gibi ayağı mantarlı arkadaşlarıyla pinekleye­rek geçirirler. Geçimsizlikte üstlerine yoktur, kendi akrabalarıyla bile kavga etmeden iki bayram çıkaramazlar. Geçtim düğünü, bayramı cenazelerde bile eksiksiz toplanamazlar, hani bokuyla kavga eder derler ya o modeldir bunlar.”

“O gün tuvalet tıkanınca tesisatçıya bağırdım onla ne alakası var, ona niye bağırayım?”

“Heh tam o konuya gelecektim, görüyorsun değil mi? Hayatlarında mecaz yoktur, iki boyutludur bunlar, kar­ton gibi. Bu daha ne ki? Elinde rakı kadehi ağzımda sigara varken çocuklara, ‘Sigara ve alkol sağlığa çok zararlı/ diye öğüt verirler, bak bu kadar olsalar katlanılırlar belki de oğ­lum bunların çocukları analarına değil ekseriyetle babala­rına çekerler. Demem o ki, sana yeryüzünde benden başka analık yapacak kimse yok, baban da bunun farkında. Baban beni boşayacakmış he mi? Nerde bende o şans!”

“Hanım sen de çocuğun yarımda… Şaka bile olsa böyle konuşulur mu?”

“Oğlum bu sabah gardıroptan ben çıkarmadım babanın çoraplarım, bir bakalım babanın çorapları ne renk?”

Teki siyah teki lacivertti babamın çoraplarının. Babam da çoraplarına baktı sonra göz göze geldik. Bıyık altından gülmeye başladım. Babam kopya çekerken yakalanmış ço­cuk gibi heyecanla durumu anlatmaya çalıştı:

“Yahu yatak odası karanlıktı, ışığı açmayayım dedim yakmasın boşuna diye, Koç Ailesi nasıl Koç Ailesi olmuş biliyor musunuz? Çünkü Rahmi Koç bir odadan diğerine giderken mutlaka ışığı söndürülmüş, tasarruf önemli.”

Selçuk Aydemir Liseden Arkadaşlar arka kapak bilgisi

Selçuk Aydemir’in kaleme aldığı “Liseden Arkadaşlar” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir