Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Aerodinamik Nedir

Sesimiz Nasıl Kelimelere Dönüşüyor

Ana Sayfa / Sorularınız / Sinekler ve böcekler Tavanda Nasıl Düşmeden Durabilmektedirler

Ödev Soruları

Sinekler ve böcekler Tavanda Nasıl Düşmeden DurabilmektedirlerSinekler ve böcekler Tavanda Nasıl Düşmeden Durabilmektedirler

Duvarda ya da tavanda yürümek insan için imkânsızdır. Hatta insan düz yolda bile rahatlıkla takılıp düşebilen bir varlıktır. Fakat insan için imkânsız olanı küçük sinekler ve böcekler rahatlıkla gerçekleştirebilmededirler. Bu canlılar yerçekimi kuvvetine karşı gelerek, ağırlıklarını hiçe sayarak ve gayet dengeli bir şekilde düşmeden tavanda durabilmeyi nasıl başarabilmektedirler?

Bu soruya cevap verebilmek için, Almanya’nın MaxPlanck Enstitüsünde duvarda yürüyen yüzlerce canlı üzerinde araştırma yapılmıştır. Sinek ve böcek türlerinin tüm fiziki kuralları altüst ederek tavanda nasıl durabildiklerini anlayabilmek için birçok hayvan gözlemlenmiştir. Bu araştırmaların sonucunda böcek türlerinin tümünün yürüdükleri yerde yapışkan bir ayak izi bıraktığı ortaya çıkmıştır. Böylece böceklerin birçoğunun ayaklarının altındaki bu yapışkan sıvı sayesinde duvarda düşmeden yürüyebildikleri anlaşılmıştır.

Sineklerin de düz yüzeyde kaymadan ya da düşmeden yürüyebilmeleri ayaklarının altındaki küçük tüycükler sayesinde olmaktadır. Bu tüycükler şeker ve yağdan meydana gelen tutkalımsı bir sıvı salgılamakta ve böylece sinekler yüzeye   yapışarak düşmeden yürüyebilmektedirler. Sineğin bu sıvı nedeniyle yüzeye yapışık şekilde kalmasını engelleyen ise ayaklarını kullanarak bu tüycükleri  sürekli temizlemeleridir. Böceklerin ve sineklerin bu  özellikleri bilim adamlarına ilham kaynağı olmuş ve ABD’de Case Western Reserve Üniversitesi uzmanlarından Stanislav Gorb ve ekibi ayaklarında yapışkan sıvı ve tüylü doku bulunan robotlar üretmiştir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!