Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Yeni Doğan Bebeklere Neden Su Verilmez

“Yeni Doğan Bebeklere Neden Su Verilmez” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Yeni Doğan Bebeklere Neden Su Verilmez

Yeni doğan bebeklere neden su verilmez? Bizler anne karnında ilk çıktığımız zamanlarda neredeyse ilk 6 boyunca su içmeyiz, su verilse bile çok çok az miktarda verilir. Normal şartlarda baktığımız zaman su bizim vücudumuzun en önemli parçalarından biridir ve 5 gün su içmemenin bizi öldürebileceği söylenir. Peki 5 günde su içmezsek ölebilecek, yeni doğan bebeklere neden aylarca su vermezler?

Yeni Doğan Bebeklere Neden Su Verilmez?

Su hayatımızın en önemli parçasıdır. Uzmanlara göre yetişkin bir insanın ortalama günde 3 litre su içmesi gerekmektedir. İçilen su hayatımızı devam ettirmemiz açısından çok önemlidir. Yeterli miktarda içilen su, organlarımızın çok daha iyi çalışmasına ve bununla birlikte bizim çok daha fazla sağlıklı olmamıza sebep olur. Hayatımızın en önemli parçalarından biri olan suyun yeni doğan bebekler için ise tehlikelidir. Yeni doğan bebeklerin vücutları bizimkinden çok daha farklıdır ve organları çok daha küçüktür. Peki su gibi bu kadar önemli bir şeyin bebeklere nasıl bir zararı olabilir? Su içmek neden yeni doğan bebekler için tehlikelidir?

Su içmeden hayatımızı devam ettirmemiz mümkün değildir. Fakat bu durum bebekler için daha farklıdır. Bebeklerin doğduklarından sonraki ilk 6 ay oldukça önemlidir ve su onları zehirleyebilir. Neden mi? Hepimizin bildiği üzere vücudumuzun büyük çoğunluğu sudan oluşuyor. Su bizim için bu kadar önemli ise sizce su bize zarar verir mi? Yetişkin biri insanın vücudunun %55 ile %60’nı su oluşturur. Fakat yeni doğan bebek için bu durum farklıdır.

Yeni doğan bebeklerin vücutlarının yaklaşık %75’i sudur. Bebekler doğdukları zaman yeni yeni idrar üretmeye başlar ve böbrekleri çok küçüktür. Vücutta bulunan fazla su, böbreklerin yeni çalışmaya başlaması gibi etkenlere baktığımız zaman bebekler için alınan ekstra su onlar için ölümcül olabilir. İşte bu yüzden özellikle bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütü ve bebek maması dışında ekstra bir besin verilmemesi büyük önem taşıyor.

Yeni Doğan Bebeklere Neden Su Verilmez ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
confused
0
happy
0
clap
0
love
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!