Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Gelir

“Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Gelir” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Gelir

Yemek yedikten sonra bir uyku bastırır ve neredeyse her yemek sonrası olur bu. Hiç uykumuz olmamasına rağmen birde biri esnemeye başlarız ve yorgunluk hissi başlar. Ağır yemek yediğimiz zaman bu durum çok daha fazla olur. Sizce bu durumun sebebi tam olarak nedir? Neden yemek yenildikten vücudumuzda sonra yorgunluk hissi oluşur?

Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Gelir?

Yemek yemek hayatımızı devam ettirmek için oldukça önemlidir. Daha anne karnındayken annemize bağlı olan kordon ile beslenmeye başlarız ve bu beslenme ile birlikte gelişir ve büyürüz. Doğduktan sonra da bu olay devam eder. Önce anne sütü, büyüdükçe katı besinler ve daha birçoğu. Yemek yemek doğduğumuzdan öldüğümüz zamana kadar olan bir şeydir.

Yemeğimizi yedikten sonra küçük büyük fark etmez hepimizde bir yorgunluk hissi oluşur. O ana kadar ne kadar enerjik olursak olalım yemek yedikten sonra özellikle de ağır bir yemek yendiği zaman arkasından bir yorgunluk ve uyku çöker. Birden bire esnemeye ve uzanmak için bir yerler aramaya başlarız. Şimdi gelelim bunun sebebini açıklamaya.

Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Yemek yedikten sonra oluşan yorgunluk ve uyku hissi oldukça normaldir. Vücudumuz bir dolaşım sistemi vardır. Yemek yedikten sonra bu dolaşım sistemi yenilen besinlerin sindirimi için, sindirim sistemimize ağırlık verir ve ona hizmet etmeye başlar. Vücudumuzda olan kan akışı diğer bölgelerden çok, sindirim sistemimize ağırlık verir. Böyle bir durumda da kan akışı diğer sistem ve organlara daha az gider. Sindirim sisteminin yoğun bir şekilde çalışması ve aynı zaman diğer sistemlere daha az kan akışının olması durumundan dolayı da vücudumuzda yorgunluk ve uyku hissi oluşmaya başlar.

Bununla birlikte yemek yemek vücudumuz için iyi bir aktivite olduğu için, özellikle çok aç olduğumu zamanlarda vücudumuza besin girince beynimiz mutluluk sakinleşme ve uyku hormonu salgılamaya başlar. Yemek yedikten sonra gelen uyku ve yorgunluk hissinin diğer bir sebebi tam olarak budur.

Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Gelir ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
4
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!