Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / YGS-LYS Çıkmış Sorular ve Cevapları / Çıkmış Türkçe Soruları ve Cevapları / Ygs Lys Sınavlarında Çıkmış Yazım Kuralları Soruları ve Çözümleri

Ygs Lys Sınavlarında Çıkmış Yazım Kuralları Soruları ve Çözümleri

Sponsorlu Bağlantılar


Ygs Lys Sınavlarında Çıkmış Yazım Kuralları Soruları ve Çözümleri

Üniversite Sınavlarında Çıkmış Yazım Kuralları Soruları ve Çözümleri

Sınavlarda Çıkmış Yazım Kuralları Soruları ve Çözümleri

Çıkmış Yazım Kuralları Soruları ve Çözümleri


2010 YGS

“1969 yılında Güzel Sanatlar Akademisini (I) bitirdim. Resim yapmaya karikatürist (II) olarak başladım; çizdik­lerimi 10 liraya satardım. Dolmuş, Tef, Pardon (III) gibi der­gilere. İlk sergimi 1959 yılında Taksim meydanında (IV) açtım ve yalnızca üç tablo satarak yer kirasını ancak ödeyebildim.(V) ” diyor usta ressam sanat yaşamının ilk yıllarını anlatırken.

1. Bu parçadaki altı çizili sözlerden hangisinin yazı­mı yanlıştır?

A) I.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  D


2010 YGS

1204-1261 (I) yılları arasındaki Latin işgali sırasında harap olan kilisenin eski hâline kavuşması için çalış­malar yapıldı. Kilise genişletildi ve mozaiklerle (II) süslendi. Binanın kuzeyine ve güneyine eklemeler yapıl­dı. Orta bölümü ise Türkler’in (III) egemen olduğu dönem­li de onarıldı. 1511’de de (IV) de Vezir Ali Paşa (V) tarafından camiye çevrildi.

2. Bu parçadaki altı çizili sözlerden hangisinin yazı­mı yanlıştır?

A) I.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  C


2010 LYS

1920’li (I)  yıllardı. Biz im evde dedem utunu (II) yanından hiç eksik etmezdi. Gramofondan klasik Türk müziği (III) din­lerdik o yıllarda. İstanbul Şehir Tiyatrolarında (IV) Muhsin Ertuğrul’un sahneye koyduğu oyunları kaçırmazdık. Ayrıca öğretmenlerimiz de (V) bizi kitap okumaya yönlendirirdi.

3. Bu parçadaki numaralanmış sözlerin hangisinde bir yazım yanlışı vardır?

A) I.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  B


2011 YGS

Top peşinde keşen çocukları, pencereden sarkıp ça­maşır asan genç kızları çekinmeden fotoğraflamak mı (I) istiyorsunuz? O zaman Balat vazgeçilmez mekânın iz­dir. Hele akşamüstü (II) eski semtin dar sokaklarına öyle bir ışık düşerki (III) hayran kalırsınız. Son yıllarda yapılan restorasyon (IV) çalışmalarıyla güzelleşen Balat Kültür Evini (V) de görmeden edemezsiniz.

4. Bu parçadaki numaralanmış sözlerin hangisinde bir yazım yanlışı vardır?

A) IV.    B) V.    C) III.    D) II.    E) I.

Cevap  C


2011 LYS

1348’da Cenevizliler (I) tarafından yapılan, sonraki yıllarda da birçok kez onarılan Galata Kulesi, (II) İstanbul’daki görülmeye değer yerlerden biridir.Üsküdar’ın Doğancılar Semti’ndeki (III) bu yapı 17. yy.da (IV) Hezarfen Ahmet Çelebi’nin (V) takma kanatlarla uçmasından sonra da birçok uçma denemesine tanık olmuştur.

5. Bu parçadaki numaralanmış sözlerin hangisinde bir yazım yanlışı vardır?

A) I.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  C


2012 LYS

Mudurnu, Abant’ ın merkezine (I) 18 km (II) mesafede ve Arnavut kaldırımlı (III) sokakları, eski evleri, köprüleriyle çok çekici. Çarşısında Ahilik geleneği yaşatılıyor ve her Cuma (IV) tören yapılıyor. Ayrıca buradaki tarihî yapıları da (V) seyretmeye doyum olmuyor.

6. Bu parçadaki numaralanmış sözlerden hangisinin yazımı yanlıştır?

A) I.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  D


2013 YGS

Kaplumbağalar, roman kişileri ve kullanılan dil bakımından Fakir Baykurt’un, aynı zamanda köy edebiyatının başyapıtlarından (I) biri olarak okunmalıdır. Kahramanların gerçekliğinin yanısıra, (II)  dilleri de (III) kişiliklerini adım adım oluşturan yetkinliktedir. (IV) Ayrıca çok sayıda romanı ve öykü kitabı yayımlanmış herhangi bir (V) yazarı, Kaplumbağalar gibi bir roman bile ölümsüzleştirebilir.

7. Bu parçadaki numaralanmış sözlerden hangisinin yazımı yanlıştır?

A) I.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  B


2013 YGS

Diller yeşerdikleri kültürle büyüyor, onunla zenginleşiyor. Öyleki (I) dillerin ölümüyle kültürler de (II) yitip gidiyor ve bu yok oluş (III) yalnızca o dili konuşan insanları değil, dünyayı da etkiliyor. Her on dört (IV) günde bir içlerinden biri daha sessizliğe doğru uğurlanan diller, dünya mozaiğinin (V) bir parçasını da beraberinde götürüyor.

8. Bu parçadaki altı çizili sözlerden hangisinin yazımı yanlıştır?

A) I.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  A

1
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir