Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Yılmaz Özdil Adam Kitap Özeti

Yılmaz Özdil Adam Kitap Özeti

“Adam” 2016 yılında Kırmızı Kedi Yayınevinden çıkan 512 sayfalık bir kitap. “Adam” kitabının yazarı Türk edebiyatının araştırmacı yazarlarından olan Yılmaz Özdil. Yılmaz Özdil “Adam” kitabında Türk siyasetinde ve edebiyatından önemli yerlere sahip olan karakterleri anlatıyor.

Yılmaz Özdil “Adam” kiatbından küçük bir bölüm. 

…olmazlarından, rahmetli Abbas Sayar’ın 1970’te yayımlanan romanı…

(Yılkı atı, dorukısrak’ı anlatır. Maddi-manevi sayısız yararına rağmen, kış bastırıp, hava şartlan bozulunca, hesaptan düşülüp, bunun yediği ekmek bile haram, ne hali varsa görsün denilerek, inanılmaz vefasızlıkla kovalanan, doğaya, ölüme terk edilen… Yuva’smdan tay’mdan ayrı düşürülen, çaresiz, savunmasız bırakılan, çakallann saldmsma uğrayan… Haksızlık silsilesine rağmen, hayatta kalmayı başaran “özgür ruh”lu dorukısrak’ı anlatır… Ki, aslmda, sadece kendi çıkannı düşünen iyi gün dostlarının gerçek yüzünü, ilişkilerini menfaat üzerine kuran insanların zavallılığım anlatır… Ve, hepimizin bir gün aniden “yılkı atı” olabileceğimizi anlatır.)

Ne tek kelime yorum yaptılar.

Ne tek kelime sitem ettiler.

İmzaladılar, verdiler.

Siz nerede ve nasıl geçirdiniz bilmiyorum ama…

“Arkadaşlarım” yılbaşını işte böyle kutladı.

Ve, hepinize selamlan var, çoluğunuzla çocuğunuzla, sağlıklı, mutlu yıllar diliyorlar.

1923 Yozgat doğumluydu. Yozgat’ın Bozlak adıyla ilk yerel gazetesini çıkardı. Yazmaya şiirle başladı, romana geçti. Köy edebiyatına damgasını vurdu, orta Anadolu’yu en iyi anlatan yazarlardan biri oldu. Resim sergileri açtı. 1999’da vefat etti.

Sabri

110 sene evvel…

Edirne’de dünyaya gelmiş, İstanbul’da, önce Alman mektebini, sonra Fransız mürebbiye mektebini bitirmiş, henüz 13 yaşındayken, lise için Almanya’ya gönderilmiş, Münih Üniversitesi’nde edebiyat ve felsefe diploması almış, şarkiyat doktorası yapmıştı, Safiye…

Yılmaz Özdil’in kaleme aldığı “Adam” kitabından küçük bir bölüm. 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close