Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Zülfü Livaneli Orta Zekalılar Cenneti Kitap Özeti

Zülfü Livaneli Orta Zekalılar Cenneti Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Zülfü Livaneli Orta Zekalılar Cenneti Kitap Özeti

Orta Zekalılar Cenneti Kitabının Özeti

Orta Zekalılar Cenneti Doğan Kitaptan çıkan 464 sayfalık bir kitap. Aslında bu kitap yeni çıkan bir kitap değil. Yazar Zülfü Livaneli’nin 1991 yılında yayınlanan Orta Zekalılar Cenneti ile Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan derlenen yazıların olduğu bir kitap. Kitap yeni baskısıyla okurla buluşuyor.

Kitaptan bir bölüm:

*******************

“Nâzım’ın dediği gibi, insan eli ilk mağaraya ilk bizonu çizdi­ğinden beri, bir ulu ırmak akıyor bu dünyada.

İnsanın resim yapmaya başlamasından bu yana on binler­ce yıl geçti. Larry Shiner’i anarak söylersek, birileri onu “icat” etmeden önce de, insanın hayatında sanat vardı. Geçinme ça­basının, daha kolay ve daha güzel yaşama uğraşının, hayatı­nı ve kendini üretme sürecinin ayrılmaz bir parçasıydı sanat.

Yaşadığımız dönemde hayattan kopuk bir uğraş gibi algı­layanlar ve öyle üretmeye çalışanlar olsa da, sanat her za­man hayata dair bir üretimdi. Kelimelerle, renklerle, sesler­le ve çeşitli yollarla içeriğe biçim vererek anlam yaratmaktı; hayatı yeniden yaratmaktı.

Nâzım’m “ulu ırmak”ı çok büyük, bunun yanındaki insan teki ise, okyanusun kenarındaki kum taneciği kadar küçük­tü. Bu nedenle Latinler, “Ars longa, vita brevis!” demişti. Ya­ni, “Sanat uzun, hayat kısa!”

Evet, hayat kısa. Neyse ki, bireylerle “ulu ırmak” arasın­daki bağlantıyı sağlayan güzel bir yol var: Sanat. Ve iyi ki, bu yolu açan sanatçılar var.

Aslında “ulu ırmak” olmasa, tek başına büyük bir sanat­çı olmaya hiç kimsenin ömrü yetmezdi. Bu nedenle, her sa­natçıyla kurulan iletişim, aynı zamanda “ulu ırmak”la buluş­mak anlamına geliyor.”

*******************

Zülfü Livaneli’nin “Orta Zekalılar Cenneti” kitabı tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir