Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Ashlee Vance Elon Musk Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde Kitap Özeti

Ashlee Vance Elon Musk Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Ashlee Vance Elon Musk Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde Kitap Özeti

“Elon Musk Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde” 2016 yılında Buzdağı Yayınevinden çıkan 464 sayfalık bir kitap. “Elon Musk Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta kalemlerinden olan Ashlee Vance tarafından kaleme alınmış. “Elon Musk Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde Kitap Özeti” ne baktığımızda 1971 doğumlu genç bir girişimcinin şirketleri ile dünyadaki otomotiv, uzay-havacılık ve enerji sektörlerindeki yerleşik düzene meydan okumasının sıra dışı hikâyesinin anlatıldığını görüyoruz.

Elon Musk Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde kitabından küçük bir bölüm

“Yapılması akla yatkın olan tek şey daha büyük toplu aydınlan­ma için çalışmaktır.”

Musk’ın amacı uğruna yaptığı araştırmanın altındaki destek­lerin nereden geldiğini tespit etmek oldukça kolaydır. 1971 yılın­da dünyaya gelmiş, Güney Afrika’nın kuzeydoğu ucunda, Johannesburg’a araçla bir saatlik mesafede büyük bir şehir olan Pretoria’da büyümüştü. Güney Afrika sıklıkla gerilim ve şiddetle kay­narken, ırk ayrımcılığının ürkütücü havası çocukluğu boyunca etrafla kol gezmişti. Farklı kabilelerden olan siyahilerin birbirleri ile çarpıştığı gibi beyazlarla siyahlar da birbiriyle çatışıyordu. Beyaz hükümetin kararlarım protesto ederken yüzlerce siyahi öğrencinin hayatını kaybettiği Soweto isyanından sadece günler sonra dört yaşına bastı. Güney Afrika yıllar boyunca ırkçı politi­kaları nedeniyle diğer ulusların yaptırımları ile karşılaşmıştı. Musk çocukluğu esnasında yurt dışına çıkma lüksüne sahip ol­muş ve dışardakilerin Güney Afrika’yı nasıl gördüğünü öğren­mişti.

Ancak Musk’ın kişiliği üzerine çok daha fazla etki eden şey, Pretoria ve civarındaki bölgelerde oldukça yaygın olan beyaz Afrikalı kültürüydü. Aşırı erkeksi davranış hoş karşılanıyor ve sert, atletik gençlere saygı duyuluyordu. Musk bir seviye kadar ayrıcalığının tadını çıkarmasına rağmen çekingen kişiliği ve ga­rip eğilimleri zamanın davranış şekillerinin aksine olduğundan bir yabancı gibi yaşamım sürdürdü. Dünyanın çarpıklaştığına dair olan görüşü sürekli olarak güçleniyordu ve neredeyse ilk günlerden itibaren çevresinden bir kaçışı planlamış ve kişiliği ile hayallerinin gelişeceği bir yer hayal etmişti. Amerika’yı en klişe hâli ile fırsatlar diyarı ve hayallerini mümkün kılacak bir plat­form olarak görüyordu. İşte bu; yalnız, utangaç ve “toplu aydın­lanma” hayalinden en üst düzeyde ciddiyetle bahseden Güney…

Ashlee Vance’ nin kaleme aldığı Elon Musk Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir