Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Evimizin Neşesi Güneş

“Evimizin Neşesi Güneş” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Evimizin Neşesi Güneş

İnsanlık tarihi boyunca, birçok kabile ve inançta tapılan ve korkutucu görülen Güneş, Dünya’mızın en büyük enerji kaynağıdır. İngilizcesi Solar System olan Güneş Sistemi’nin merkezi olan yıldız sisteminin merkezinde yer alır.

Birçok efsaneye ilham ve konu olmuş, tarih boyunca kutsal kabul edilmiş, Dünya’da canlı yaşamının başlamasına en büyük katkılardan birini sağlayan Güneş hakkında ne biliyorsunuz? Güneşin nasıl oluştuğunu biliyor musunuz? Veya ne kadar zamandır bizi aydınlatıyor bir fikriniz var mı? Tüm bu soruların cevabını almak için, Güneş’le kısa bir sohbet gerçekleştirmeye hazır mısınız?

Günümüzde yürütülen çalışmalar sonucu kesin bir şekilde söyleyebileceğimiz bir şey var ki o da Güneş’in sağladığı enerji olmadan herhangi bir bitki örtüsünün gelişmesi mümkün değildir. Bitki örtüsünün gelişmemesi ilk duyulduğunda basit bir problemmiş gibi gelse de hayvanların beslenme kaynaklarının gelişmesinin önüne geçen bir sorun olurdu.

Güneş, Dünya’mıza en yakın yıldızdır ve bu Güneşi özel kılan tek şey değildir. Güneş, evrendeki kırmızı devlerle karşılaştığında oldukça küçük fakat normal bir yıldızla karşılaştırıldığında da oldukça büyüktür. Neredeyse mükemmel bir küre şeklinde olan Güneş’imiz inanması güç bir kütle çekimine sahiptir. Bu çekim o kadar güçlüdür ki, Dünya dışında ortalama 10-12 kadar iri ve cüce gezegeni de belli bir yörünge içerisinde tutabilir.

Güneş, geceleri kafamızı gökyüzüne çevirince gördüğümüz yıldızlardan farklı veya özel değildir. Evrende ona benzer binlerce, belki milyonlarca yıldız vardır. Madem bu kadar sıradan o zaman neden ona bu kadar muhtacız diye düşünebilirsiniz, bunun nedeni Güneş’in bize olan mesafesidir. Bilinen canlı yaşamı için ideal uzaklıkta olan Güneş’imiz bize biraz uzak veya biraz yakın olsaydı canlı yaşamı günümüzdeki gibi sorunsuz ilerlemekte problem yaşardı.

Geceleri Güneş’in görevini hafifletmek adına bizi aydınlatan Ay’ın bizim uydumuz olduğunu zaten biliyoruz, buradaki asıl nokta bizim ve Güneş Sistemindeki diğer gezegenlerin de Güneş’in uyduları olduğudur. Kısaca etrafında pervane olduğumuz ve dört döndüğümüz Güneş’imiz bizim asıl efendimiz.

Güneş kadar sıcak ve parlak bir gün diliyoruz.

Evimizin Neşesi Güneş ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!