Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Evren Neyin İçinde Genişliyor

Evren Neyin İçinde Genişliyor yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Evren Neyin İçinde Genişliyor

Evren nedir sizce? Evren sonsuz uzaydır. Gökyüzüne baktığımız zaman gözünüzün gördüğü ve gözünüzün göremediği her şeydir. Evren sürekli genişliyor. Büyük patlama yaşandığı andan beri her gün her dakika. Peki evren neyin içine genişliyor? Eğer ki evren şuan içinde yaşadığımız ve var olduğumuz uzaysa, bu uzay nasıl bir şekilde genişliyor? Hadi gelin sizinle birlikte bugün bu konuyu konuşalım…

Evren Neyin İçine Genişliyor?

Bing Bang Teorisini hepimiz duymuşuzdur. Büyük patlama tam 13 milyar yıl önce yaşandı. İçinde yaşadığımız evren 13 milyardan bu yana genişleyerek büyüyor. Albert Einstein ve birçok kozmoloğun çalışmaları sonrası Big Bang Teorisi oluştu. O teoriyle birlikte evreninin sürekli genişlediği ortaya çıktı.

Evrenin sürekli genişliyor fakat neyin içinde? Evrenin genişlemesi için herhangi bir şeyin içinde olmasına gerek yok. Evrenin genişlemesini bir şeye benzetecek olursak eğer, şişen bir balona benzetebiliriz. Balon şiştikçe yüzeydeki bütün noktalar birbirinden uzaklaşıyor. Bu durumda gezegenlerinden hatta galaksilerin birbirinden neden bu kadar uzakta olduğunu açıklıyor. Peki biz bu balonun neresinde yaşıyoruz?

Biz evrenin tam olarak üstünde yaşıyoruz. Ama o kadar küçüğüz ki, kocaman bir sahildeki kum tanelerinden sadece bir tanesi kadarız. Bizler 3 boyutlu varlıklar olduğumuz için, evrenini hem içini hem de dışını gözlemleyebiliyoruz. Zaten 3 boyut kavramı da buradan türemiş bir kavram. Fakat bizler evrenin yüzeyinde yaşasaydık 3 boyutlu kavram bizim için hiç olmayabilirdi. 3 boyutlu bir uzayda yaşadığımız için 4. Boyutlu bir yaşamı deneyimleyemiyoruz. Nasıl bir karınca, 3 boyutlu bir balonun dışındayken 2 boyutlu bir deneyim elde ediyorsa, bizlerde 4 boyutlu bir evrende 3 boyutu deneyimleyebiliyoruz.

Sonuç olarak uzay ve evren iç içe genişlemeye devam ediyor. Bizlerde uzay ve evrenin içinde yaşayan ve daha öğrenecek çok şeyimiz olan canlılarız. Teknolojini ve bilimin ilerlemesi iler ki zamanlarda evrenle ilgili bizlere daha neler öğretecek merakla bekliyoruz.

Evren Neyin İçinde Genişliyor aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!