Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hz. Muhammed’in (s.a.v.) zamanını iyi değerlendirmesini bir örnekle açıklayınız.
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) zamanını iyi değerlendirmesini bir örnekle açıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) zamanını iyi değerlendirmesini bir örnekle açıklayınız.

Doğru cevap:

Hz. Muhammed ‘’ iki günü birbirine eşit olan zarardadır’’ hadisi şerifi ile zamanı çok iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulamaktadır.  Peygamber efendimiz nasıl ki israfın kötü olduğunu gördüğü gibi zamanı boşa harcamayı da hoş karşılamamıştır. İnsan sınırlı hayatında hem ahireti hem de dünyayı iyi değerlendirmelidir. Peygamberimiz

“İki nimet vardır ki insanlar bu ikisinde çok aldanırlar: Sağlık ve boş vakit.”

“–Beş şey geçmeden beş şeyin kıymetini bil: İhtiyarlamadan önce gençliğinin; hastalanmadan önce sağlığının; fakirlik gelmeden önce zenginliğinin; meşgul olmadan önce boş vaktinin; ölmeden önce yaşamın.”

Ekstra bilgi:

Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadisinde, “Kuvvetli kimse güreşte başkalarını yenen kimse değildir. Öfkelendiğinde iradesine hâkim olandır.” buyurarak öfkelenince sabır gösterilmesini öğütlemiştir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde Müslümanlar için sabır tavsiye edilmiştir. Kur'an-ı Kerim’in, “… Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.”30ayeti buna işaret etmektedir. Başka bir ayette, “… Allah sabredenleri sever.” buyrulurken diğer bir ayette ise Hz. Peygamber’e (s.a.v.) hitaben, “O hâlde (Resulüm), peygamberlerden azim sahibi olanların sabrettiği gibi sen de sabret…” buyrulmuştur.

Hz. Muhammed (s.a.v.) sabırlı olduğu kadar olaylar karşısında cesaret göstermeyi de bilmiştir. O, yaşamı boyunca inanç, adalet ve insan hakları için mücadele etmiştir. Güçsüzleri ve kimsesizleri savunmuştur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir