Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

İnsanın Dış Sıcaklığı Kaç Derecedir

İnsanın Dış Sıcaklığı Kaç Derecedir yazımızı incelemeye ne dersiniz?

İnsanın Dış Sıcaklığı Kaç Derecedir

Bizlere derslerde öğretilen şey vücut ısımızın 37.5 derece olduğudur. Vücut ısımız biz hasta olduğu zaman değişebilir. Hastalandığımız zaman vücut ısımız düşer ya da artar. Bu yüzden ortam ne kadar sıcak olursa olsun üşümeye ve titremeye başlarız. Bize öğretilen ve hasta olduğumuz zaman değişen sıcaklık bizim vücudumuzun iç sıcaklığıdır. Yani 37.5 derece olması gereken bizim vücudumuzun iç sıcaklığıdır. Peki madem bizim vücudumuzun iç sıcaklığı 37.5 derece, vücudumuzun dış sıcaklı kaç derecedir? Hadi gelin bugün sizlerle bu konuyu konuşalım…

İnsanın Dış Sıcaklığı Kaç Derecedir?

Hasta olduğumuz zaman ateşimiz yükselir. Ateşimizi kontrol etmek içinde derimizin üstü kullanılmaz. Genellikle kulak içinden veya koltuk altımızdan ateşimiz ölçülür. Bunun sebebi, kulağımız içi ve koltuk altımızın ısısı, iç sıcaklığımıza en yakın sıcaklık değerlerini göstermesidir. İç sıcaklığımız genellikle 37.5 deredir ve sağlıklı bir insanında olması gereken sıcaklık değeri budur. Peki iç sıcaklığımız 37.5 derece iken vücudumuzun dış sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Aslında bu sorunun tam olarak bir cevabı yoktur. İç sıcaklığımız vücudumuz tarafından korunur ve ortalama aynı derecede olması sağlanır. Fakat bu durum dış sıcaklığımız için geçerli değildir. Derimizin üstü etrafımızdaki ortam ile her zaman ısı alışverişi yapar haldedir. Yani içinde bulunduğumuz ortam ve giydiğimiz kıyafetler derimizin üstündeki sıcaklığı etkileyebilir. Soğuk bir ortamdayken derimizin dış sıcaklığı düşük olabilir, sıcak bir ortamda da derimizin dışı sıcak olabilir. Derimizin dış sıcaklığını sabit tutan bir mekanizma olmadığından vücudumuzun dış sıcaklığı sürekli değişebilir. Bu aynı zamanda giyeceğimiz kıyafetler içinde geçelidir. Giydiğimiz kıyafetler kalın olduğu zaman vücudumuzun dış sıcaklığı sıcak olur, giydiğimiz kıyafetler azaldıkça vücudumuzun dış sıcaklığı da düşecektir.

Kısaca açıklayacak olursa vücudumuzun dış sıcaklığı içinde bulunduğumun ortamın ve aynı zaman giydiğimiz kıyafetlere bağlı olarak değişebilir. Yani biz insanlarının dış vücut sıcaklığını için belirlene bir sıcaklık değeri yoktur.

İnsanın Dış Sıcaklığı Kaç Derecedir aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!