Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

İrlanda Eğitim Sistemi

“İrlanda Eğitim Sistemi” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

İrlanda Eğitim Sistemi

İrlanda’nın sahip olduğu iki resmi dil vardır. İngilizce ve Gaelik. Eğitim sistemleri her iki dili de destekleyecek şekilde kurulmuş ve ikisini de eşit derecede öğrenilmesi için sıkı bir çalışmaya girmişlerdir.

İrlanda’daki eğitimin ilk 8 yılı zorunlu tutulur ve herkesin gitmesi için fırsat eşitliği sunulur. İrlanda’daki çocukların 6 yaşlarına kadar okula gitmeleri zorunlu değildir fakat yıllardır 4-5 yaşlarına basan çocukların birçoğu dil, matematik, sanat, kişisel sağlık ve hijyen gibi konularda başlangıç seviyesinde bilgilendirilmeleri adına okula yazdırılırlar.

İrlanda’daki ortaokullar okunması zorunlu olsa dahi ülkede herhangi bir devlet ortaokulu olmaması dikkat çekici bir özelliktir. Ortaokulların hepsi özel mülkiyetli kuruluşlar olarak geçer ve bu kuruluşlar genellikle milletvekilleri, dini topluluklar ve yönetim kurulları tarafından kurulmuşlardır. Özel mülkiyetli olmalarına rağmen devlet yardımı alan bu kuruluşlar dışında mesleki ortaokullar da bulunmaktadır.

İrlanda, genellikle üniversite eğitimi ile dünyaya ismini duyurmuş bir ülkedir. Üniversitelerindeki yüksek kalite sayesinde, dünyanın dört bir yanına bilgi sağlayan İrlanda, dünyada parmakla gösterilen birkaç eğitim sisteminden birine sahip olmayı başarmıştır.

Genellikle küçük Londra olarak da bilinen Dublin’deki Dublin Üniversitesi, tüm dünya tarafından öğrenciler almakta ve kimsenin pişman olmayarak mezun olduğu bu üniversite dünyanın en iyi 200 listesinde bulunmaktadır.

Her yıl birçok farklı kültürden ülkesine öğrenci alan İrlanda, dünyanın en güvenli 15 ülkesinden birisi olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Öğrencilerine barış dolu bir eğitim ve yaşam sunan İrlanda’nın eğitimi, ülkenin iyi özelliklerinden sadece birisidir.

Öğrencilerine eğitim sonrası çalışma imkanı da sunan İrlanda, öğrenciler için adeta bir kariyer noktasıdır. İyi bir akademik ve iş kariyeri isteyen öğrencilerin cenneti olarak atanmış İrlanda, her yıl yılın belli zamanlarında başvurularını açıyor ve şart olarak iyi bir İngilizce dışında başka bir şey koymuyor!

İrlanda Eğitim Sistemi ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!