Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

İslam dini niçin alkollü içki içmekten kaçınmamızı istemiştir?

Evrensellik ne demektir?

8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Kamu malına zarar vermek niçin kul hakkı yemektir?

Sponsorlu Bağlantılar


Kamu malına zarar vermek niçin kul hakkı yemektir? Sınıfça tartışınız. 

Doğru cevap:

Kamu malları o ülkedeki insanlardan alınan vergilerle yapıldığı için orada yaşayan herkesin o malda hakkı bulunmaktadır. Kamu mallarına verilen zararlar diğer tüm insanların onda hakkı olduğu için, diğer insanların kul hakkına gireriz.

Ekstra bilgi:

Peygamberimiz (s.a.v.), “Aldatan bizden değildir.”9 buyurarak kimseyi aldatmamak gerektiğini bil­dirmiştir. Kul hakkı konusunda dikkat etmemiz gereken başka şeyler de vardır. Örneğin çalışan bir kişinin hakkını ödememek veya eksik ödemek de bir çeşit kul hakkı ihlalidir. Bu konuda Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurur: “İşçinin ücretini alın teri kurumadan ödeyiniz.”10

Dinimiz, insanların haklarına saygılı olmamızı istemiştir. Ayrıca hakları ihlal edilenlere yardımcı olmak hem insanlık hem de vatandaşlık görevimizdir. Peygamberimiz (s.a.v.), hangi dinden ve inançtan olursa olsun, bütün insanların haklarına saygılı olmamızı öğütlemiştir. O hâlde biz de herkesin haklarına saygılı olmalı ve kimsenin hakkını ihlal etmemeliyiz. Kul hakkı yemekten kaçınmalıyız. Kul hakkı yediğimizi fark ettiğimizde hemen hak sahibinden özür dilemeli, ondan hakkını helal etmesini istemeliyiz. Çünkü dinimiz kul hakkı yiyenin hak sahibiyle helalleşmesini istemektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir