Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Kızıl Mars Kitap Özeti Kim Stanley Robinson

Edebiyat severler Kim Stanley Robinson‘ın yazmış olduğu Kızıl Mars kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Kim Stanley Robinson Kızıl Mars Kitap Özeti

Kızıl Mars” 2019 yılında Kapı Yayınlarından çıkan 248 sayfalık bir kitap. “Kızıl Mars” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Kim Stanley Robinson tarafından kaleme alınmış. “Kızıl Mars Özeti”ne baktığımızda ise en başından beri tüm kızıllığıyla bir hedef, amaç olarak beliren Mars eskiden bir güçtü, şimdiyse bir mekân: Amerika ve Rusya için yeni bir hegemonya alanı, Araplar için toplumsal baskıdan kaçış, İsviçreliler için bakir bir doğa ve üçüncü dünya için nüfuslarını aktaracakları bir koloninin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

…düşünülürse böyle bir varsayım Maya’yı rahatsız ediyordu. Maya kadınları müttefiği, erkekleri de çekici ama tehlikeli sorunlar olarak düşünmeye alışkındı. Yani müttefiğiymiş gibi davranan bir adam sadece daha da büyük bir sorundu. Ve tehlikeli. Ve… başka bir şey.

Adamın içini gördüğü tek bir an anımsıyordu, bu da An­tarktika’daydı. Isı mühendisi çıldırıp kuzeye gönderildikten sonra onun yerine geçenle ilgili haberler ulaşmıştı, bu ismin John Boone olduğu açıklandığında herkes şaşırmış ve sevin­mişti; hem de daha önceki yolculuğunda maksimum dü­zeyde radyasyona maruz kalmış olmasına rağmen. Oturma odası hâlâ gelen haberlerle çalkalanırken Maya, Chalmers’ın gelip haberi duyduğu ve bunu kendisine aktarana bakmak üzere kafasını bir refleksle döndürdüğü ânı görmüştü; o anda, saniyenin onda biri kadar kısa bir zamanda Maya ada­mın gözlerinde bir öfke kıvılcımı, neredeyse bilinçaltı bir olay olacak kadar hızlı bir çakış görmüştü.

Bu olay Maya’yı ona karşı daha dikkatli davranmaya yö­neltmişti. Kesinlikle o ve John Boone arasında tuhaf bir ilişki vardı. Durum Chalmers için elbetteki zordu; o Amerikalıla­rın resmi lideriydi, hatta “Kaptan” sıfatını taşıyordu -fakat Boone, sarışın yakışıklılığı ve başarısının tuhaf varlığıyla ke­sinlikle çok daha doğal bir otoriteye sahipti- gerçek Ameri­kan lideri o gibi görünüyordu ve Frank Chalmers, Boone’un dile getirilmemiş emirlerini yerine getiren aşın etkin bir ida­ri memur gibiydi. Bu da sıkıntı yaratıcı bir şeydi.

Maya sorduğunda, eski dost oldukları söylenmişti. Fakat yakından izlemesine rağmen bunun hiçbir işaretini göreme­mişti. Topluluk içinde birbirleriyle çok seyrek konuşuyor ve birbirlerine özel ziyaretler yapmıyorlardı. Bu yüzden, bir ara­da olduklarında ne yaptığını pek düşünmeksizin, onları es j kişinden daha dikkatli izledi – durumun doğal mantığı bunu gerektirir gibiydi. Eğer yine Glavkozmos’ta olsalardı onları ayırmanın stratejik bir anlamı olurdu ama burada yoktu…

Kim Stanley Robinson’ ın kaleme aldığı Kızıl Mars tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close