Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Limonun Tadı Neden Ekşidir

“Limonun Tadı Neden Ekşidir” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Limonun Tadı Neden Ekşidir

Limonun Tadı Neden Ekşidir? Limon günlük hayatta çok fazla kullandığımız limonun ekşi bir tadı vardır. Bazı bu ekşilikten dolayı rahatsız olabilir veya limona karşı tiki bile olabilir. Peki limonu bu kadar ekşi yapan ve limonun ekşi olmasına sebep olan şey nedir?

Limonun Tadı Neden Ekşidir?

Limon sarı rengi ile ağaçları ile hayatımızın vazgeçilmez meyvelerinden bir tanesidir. Salatalara ve birçok yemeğe kullanılır. Ekşi tadı, bol vitamin içermesi ile hem hasta olduğumuzda hem de günlük hayatta birçok besinin içinde kullanılır. Özellikle grip olunduğunda belirli bir düzeyde limon suyu içilmesi size fayda sağlayacaktır. İçerdiği C vitamini ve ekşiliğinden dolayı boğazınızı yakar ve bunula birlikte boğazda oluşmaya başlamış olan bakteri ve mikropları öldürür.

Şimdi gelelim limonun neden ekşi tada sahip olduğuna. Aslında kimya dersi görenlerin hepsi bunu bilir. Asit ekşi bir tada sahiptir ve limonun içinde de bol miktarda asit bulunur. Limonun ekşi olmasının sebebi içinde bulundurduğu asittir. Limon ve turunçgiller yüksek oranda sitrik asit içerir. Sitrik asitte ekşi tada sahip bir asittir. Sadece sitrik değil, asitler genel olarak kimyasal yapılarından dolayı ekşi bir tada sahiptir. Ekşi tadın sebebi sadece sitrik asit olmayabilir. Asetik asit ve tartarik asit bulunduran birçok meyve ve sebzede ekşi olabilir.

Kimyasal açıdan baktığımız zaman asit – bazlar sürekli karşımıza çıkar. Yukarıda size asit tadının ekşi olduğundan bahsettik. Asit tadı ekşi ise bazın tadı sizce nasıldır? Kimya dersi görenler asitlerin tadının ekşi bazlarının tadının da tatlı olduğunu bilirler. Asitler kimyasal yapılarından dolayı ekşi, bazlar da kimyasal yapılarından dolayı tatlıdır. Hatta izlediğiniz bir yemek programında yemek şefleri, yemeklerinde tadına bakarken asit ve baz dengesine çok fazla dikkat ettiğini söylerler. Bu terimde asit ve bazların ekşi – tatlı tatlara sahip olmasından kaynaklanır.

Limonun Tadı Neden Ekşidir ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!