Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Kitap Özetleri

Nazım Hikmet’in Yolculuğu Kitap Özeti Haluk Oral

Edebiyat severler Haluk Oral‘ın yazmış olduğu Nazım Hikmet’in Yolculuğu kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Haluk Oral Nazım Hikmet’in Yolculuğu Kitap Özeti

Nazım Hikmet’in Yolculuğu” 2019 yılında İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan 328 sayfalık bir kitap. “Nazım Hikmet’in Yolculuğu” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Haluk Oral tarafından kaleme alınmış. “Nazım Hikmet’in Yolculuğu Özeti”ne baktığımızda ise Nazım Hikmet hakkında bilmek istediğiniz her şeyin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

İlk Dönem Meclis’te Bozok (Yozgat) millet­vekili ve Nafıa bakanıdır. 18 Nisan 1921’de hastalık neticesinde An­kara’da ölür. İlerleyen bölümlerde anlatacağım gibi, Ankara’ya gelen Nâzım Hikmet ve Vâlâ Nureddin’i Mustafa Kemal Paşa’ya takdim eden de İsmail Fazıl Paşa’dır.

Müşir Mehmet Ali Paşa’nın en büyük kızı Hayriye Hanım, babası öldüğünde 19 yaşındaydı. Subaylığının ilk yıllarında babasının yaver­liğini yapmış olan Hüseyin Hüsnü Paşa (1850-1926) ile evlendi. Hüse­yin Hüsnü Paşa 31 Mart ayaklanmasını bastırmak için Selanik’ten yola çıkan Hareket Ordusu’nun ilk kumandanı ve Mustafa Kemal (Atatürk) onun kurmay subayıydı. Orduyu Yeşilköy’e kadar getirdikten sonra gö­revini Mahmut Şevket Paşa’ya devretti. Kurtuluş Savaşı başladığında ileri yaşına rağmen desteğini Ankara’ya giderek gösterdi.

Hüseyin Hüsnü Paşa ve Zekiye Hanım’ın iki oğlu ve bir kızı oldu. Kızları Nimet Hanım İttihatçıların ünlü İzmir valisi Rahmi Bey’le ev­lendi. Oğullarından biri Salâh Birsel’in Sergüzeşti Nono Bey ve Elmas Boğaziçi adlı kitabında anlattığı Muhsin Bey, namı diğer Nono Bey, diğeri Mehmet Ali Aybar’ın babası Yarbay Tahsin Bey’dir. Tahsin Bey, Sultan Reşad’ın ve daha sonra intihar eden veliaht Yusuf İzzeddin Efendi’nin yaverliğini yapmıştır.

Leyla Hanım, babası Mehmet Ali Paşa şehit olduğunda 16 yaşın­daydı. Ordunun gözde subaylarından Haşan Enver’le evlendirildi.

Haşan Enver 1856’da doğdu. 1875’te Mekteb-i Sultani’yi yani Gala­tasaray Lisesi’ni bitirdi, mühendislik tahsili için Fransa’ya gönderildi. 1876’da babası Mustafa Celâleddin Paşa’nın şehit olması üzerine İs­tanbul’a dönerek tahsilini tamamladı ve subay oldu. Yıldız Şarayı’nda askeri danışman, Avusturya ve İspanya’da ateşe olarak görev yaptı. Türk-Yunan Savaşı’na katıldı, Teselya’da Volos’taki Osmanlı kavvetinin komutanlığına getirildi. 1898’de Küba’nın İspanya’ya karşı bağımsızlık savaşında gözlemci olarak bulundu. Bu arada, Küba’nın Ankara Büyü­kelçisi Ernesto Gomez Abascal’ın Haşan Enver Paşa’nın bu ziyaretin­den esinlenen Hauana’da Türk Tutkusu adlı romanının 2009’da Everest Yayınları tarafından basıldığını belirtelim.

1901’de Çin’de başlayan Boxer ayaklanması sırasında Alman Büyükel­çisinin öldürülmesi üzerine Avrupa devletleri Çin’e asker göndermeye karar verdiler. Alman İmparatoru Kayzer Wilhelm, Sultan Abdülhamid’den de asker göndermesini istedi. Zamanın şeyhülislamı Cemalettin Efendi’nin Çin’de yaşayan Müslüman halk olduğu için buraya asker gönderilmesine karşı çıkması üzerine sadece bir nasihat heyetinin gön­derilmesine karar verildi ve başkanlığına Haşan Enver Paşa getirildi.

Haşan Enver Paşa, Çin dönüşü yine padişahın maiyetinde çalıştı. Emekli olduktan sonra 1918’de, kendi adıyla, Fransızca eğitim veren bir okul açtı. Bu okul 1921’de renköyjstasyonu’nun yanındaki Zühtü Paşa köşküne taşındı. 1929’da Haşan Enver Paşa’nın ölümünden sonra Şişli’de bir kurs halinde bir süre daha devam etti.

Haluk Oral’ ın kaleme aldığı Nazım Hikmet’in Yolculuğu tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!