Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Kitap Özetleri

Röntgenci Kitap Özeti Alberto Moravia

Edebiyat severler Alberto Moravia‘nın yazmış olduğu Röntgenci kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Alberto Moravia Röntgenci Kitap Özeti

Röntgenci” 2019 yılında Destek Yayınlarından çıkan 200 sayfalık bir kitap. “Röntgenci” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Alberto Moravia  tarafından kaleme alınmış. “Röntgenci Özeti”ne baktığımızda ise günlük yaşam, otuz beş yaşında yakışıklı bir 68 kuşağı olan Dodo, üst düzey bir üniversite “baronu” olan babası ve duygusal olarak tatminsiz olan karısı Silvia ile olan ilişkilerinin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

…babamın evinde oturacağımızı söylediğimde, “Aslında kendi evimizde oturmak isterdim. Ama önemli değil, babanın evinde de çok mutlu oluruz. Hem onunla yaşamamız onun da hoşuna gider” derken zorlandığını hatırlıyorum. Babamın onunla yaşa­mamızdan mutlu olacağını nereden çıkardığını neden sordum, hatırlamıyorum. Silvia, büyük bir canlılıkla, “Bunu görmemek için kör olmak lazım Dodo. O kendini gerçekten çok yalnız hisse­diyor” diye cevap verdi.

Sonrasında söylediğim gibi, o kısa cümleyi tekrar düşünmek zorunda kaldım. “Aslında sadece bize ait bir evde yaşamayı ter­cih ederdim.” Aslında babamın evine bir kez girince, “tamamen kendine ait” bir ev^ sahip olamamanın suçlusu babammış gibi Silvia’nın ona düşman olduğunu fark ettim. Ama bu varsayım da sadece zihne ait diğer şeyler gibi kaldı. Silvia, hiçbir zaman düş­manlığının nedenini açıklamadı ve ben de asla bana bunu açıkla­masını istemedim.

Bu noktada, daha fazlasını bilmekten vazgeçmemin, her şeyde ılımlı olan Silvia tarafından haklı çıkarıldığım söylemek gerekir. Evet, “Bize ait bir evi tercih ederdim” demişti ama bunu o kadar makul ve uysal bir havada söylemişti ki beni aldatmıştı. Bu hü­zünlü kabullenişi kabul ederek hata yapmıştım. Bu, aslında, tatlı­lıkla ve koşullu bir ifadeyle kesin bir reddedişti* ?

Öte yandan Silvia’nın hoşnutsuzluğunu derinleştirmemde beni engelleyen iki neden oldu. Birincisi, ev sorunun çözmek: Ba­bamla olan ilişkiye meydan okumak zorundaydım. İkincisi, tra­fik kazasıydı: Benim her şeyi iyileşmesinden sonraya bırakmamı haklı kıldı.

Aslında Silvia’nın babama karşı düşmanlığı, aksi bir davranış­la ortaya çıkmadı ama tersine, abartılı bir aile kuralcılığıyla benim…

Alberto Moravia’ nın kaleme aldığı Röntgenci tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!