Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Pelin Çift Sinan Canan Beynin Sırları Kitap Özeti
Beynin Sırları Kitap Özeti

Pelin Çift Sinan Canan Beynin Sırları Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Pelin Çift Sinan Canan Beynin Sırları Kitap Özeti

Beynin Sırları” 2017 yılında Destek Yayınlarından çıkan 280 sayfalık bir kitap. “Beynin Sırları” Pelin Çift ve Profesör Sinan Canan Beynin tarafından yazılan bir kitap. “Beynin Sırları” İnsan vücudunun kara kutusu “zihin” ilk defa böylesine ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor.

Pelin Çift Sinan Canan Beynin Sırları kitabından küçük bir bölüm

…SS ekibi gibi kanlı örgütler, insanın gruba uyumlanabilme özelliğini çok iyi kullanan örnekler olarak gösterilebilir.

İnsanoğlunun sosyal davranışları ve bu davranışlarının karmaşıklık düzeyi, onun biyolojik geçmişi ve yapısıyla iliş­kilidir. Bu açıdan bakacak olursak insanların toplu halde gerçekleştirdiği ve maalesef halen günümüzde de devam eden yıkım, cinayet, katliam ve diğer toplu suçları anlamak biraz daha kolay hale gelebilir.

Doğamızda bir “yıkım” dürtüsü olduğu açık… Zira biyo­lojik olarak yakın sayılabilecek bir geçmişte, dünyayı birlikte paylaştığımız Neandertal insanı gibi diğer insan türlerinin bugün artık yaşamıyor olmasını birçok araştırmacı, insanın bu toplu halde öldürebilme özelliğine bağlıyor. Yani muhte­melen eski dünyada, yani yaklaşık 200 bin yıl kadar önceki dönemde yaşayan komşularımızı büyük bir soykırıma uğ­ratmış olabiliriz. 1990’larda, Avrupa’nın göbeğinde yaşanan ve naklen yayınlar sayesinde tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen Bosna katliamları da insanın yıkıcı özelliğini görmemizi sağlayabilir diye düşünüyorum.

Neticede, sosyal organizasyonu belirleyen en önemli et­kenler, topluluğu bir arada tutan kurallar, değerler ve ilke­lerdir. İnsan için bu bilişsel faktörlerin etkisi, diğer hiçbir canlıda görmediğimiz bir düzeyde ve önemdedir. Ne kadar mantıksız ya da barbarca olursa olsun, inanç adına bir araya gelebilen insanlar, tarihin en kanlı eylemlerine yol açabili­yorlar. Bunun altında da yine bazı beyin devreleri yatıyor. Mekanizmasını henüz tam bilmesek de, açıkça bildiğimiz bir şey var: Topluluk içinde birlikte hareket etmekten, o toplulu­ğun diğer bireyleri tarafından onaylanmaktan ve tabiri caiz­se “sırtımızın sıvazlanmasından” hoşlanıyoruz. Hoşlanmak, beynimizde başta dopamin adlı madde olmak üzere, birçok…

Pelin Çift Sinan Canan Beynin Sırları tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir