Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Sevebilmek Kitap Özeti Guy Finley

Edebiyat severler Guy Finley‘in yazmış olduğu Sevebilmek kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Guy Finley Sevebilmek Kitap Özeti

Sevebilmek” 2019 yılında Destek Yayınlarından çıkan 240 sayfalık bir kitap. “Sevebilmek” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Guy Finley tarafından kaleme alınmış. “Sevebilmek Özeti”ne baktığımızda ise ilişkilerimizde neye dikkat etmemiz gerektiğinin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Bu, çoğumuzun kabulleneceği ya da başka bir deyişle, açık­ça kabul edeceği bir şey değil ama bazen pireyi deve yapıyor, küçücük konuları büyütüyor, haddinden fazla tepki veriyoruz. Bunu ailemizle, arkadaşlarımızla, sevgilimizle, hatta bazen so­kaktaki bir yabancıyla bile yaşıyoruz. Küçücük bir konu büyü­yüp dağ oluyor ve biz altında kalıyoruz. Öyle tepkiler veriyoruz ki -bilmeden, istemeden- birilerini incitiyor ya da kendimizi üzüyoruz. Karşımızdakini kabahatli gördüğümüz, birbirimizi suçladığımız durumlar ortaya çıkıyor. Bunlarla sık sık karşı­laşıyoruz. Burada amacımız birilerini yargılamak değil çünkü hepimiz aynı şeyi yapıyoruz. Benzer tepkileri defalarca verdik ve hâlâ veriyoruz. Üstelik bu tepkilerin pek çoğu da oldukça masum. Fakat bu tepkilerimizin perde arkasında, ilişkilerimiz­de değişimi gerekli kılan o şey yatıyor; birbirimizi suçlama ne­denimiz… Ve işte cevabı…

Bütün iyi niyetimize ve çabamıza rağmen bu çelişkili durum maalesef hayatımızda sıklıkla kendini tekrar etme eğiliminde. Ve bizler farkında olmadan içimizde bazı “acı kayıtları” tutu­yoruz. Bu olumsuz hallerden kurtulmak için öfkeyle, üzerinde fazlaca düşünmeden öyle kolay tepkiler veriyoruz ki bu, yüre­ğimizin soğumasına, sertleşmesine hatta bir tür nasırlaşmaya sebep oluyor. Aynı, bir mağarada doğal bir şekilde oluşan sar­kıtlar gibi, oldukça doğal ve masum görünen bu sertleşme, za­manla büyüyor ve bizi zorlar hale geliyor.

Guy Finley’ in kaleme aldığı Sevebilmek tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close