Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Doğrularla beraber olmak ne demektir

Kur’an’a göre bir insanı öldürmenin neden bütün insanları öldürmekle eş değer sayıldığını sınıfça değerlendiriniz

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Sizce dindar olmakla temizlik arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Sizce dindar olmakla temizlik arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

Sponsorlu Bağlantılar


Sizce dindar olmakla temizlik arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

Doğru cevap:

Dindar insan demek dinine bağlı dini gereksinimlerini tam olarak yerine getiren demektir. İslamiyette dindar olarak adlandırabileceğimiz insanlar, temizliğin islamiyetin en temel prensiplerin birisi olduğunu bileceklerdir. İslamiyet tüm ibadetlerde temizliği şart koşmuştur. Buradan da anlıyoruz ki dindar bir insan, normal bir Müslüman temiz olmalıdır. Temizlik güzellik, sağlık ve mutluluğu getirir.

Ekstra bilgi:

Temizlik, sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın başta gelen şartlarındandır. Bu nedenle bütün dinler; temizliğe büyük önem vermiş, insanın bedenini ve çevresini temiz tut­masını, yalan söylememesini, dedikodu yapmamasını, maddi ve manevi anlamda temiz olmasını emretmiştir.

İslam dini için temizlik oldukça önemlidir. Bu konu ile ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de yer alan bir ayette, “Elbiseni tertemiz tut. Kötü şeyleri terk et.” buyrulur. Yüce Allah (c.c.), bir başka ayette de “…Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.” buyurarak temiz olmamızı öğüt­lemektedir. Peygamberimiz (s.a.v.) de bu konuda, “Temizlik imanın yarısıdır.” buyurarak temizliğin önemini belirtmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir