Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Tavukların Yumurta Renkleri Neden Farklıdır

“Tavukların Yumurta Renkleri Neden Farklıdır” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Tavukların Yumurta Renkleri Neden Farklıdır

Tavukların Yumurta Renkleri Neden Farklıdır? Çevremizde tavukları her zaman görmüşüzdür. Hepsi birbirine benzer olmasına rağmen yumurtaları farklı renkte çıkabilir. Kahverengi, beyaz, sarı birçok renkte yumurta olabilir. Peki tavuklar birbirine bu kadar benzemelerine rağmen neden tavukların yumurta renkleri birbirinden farklı oluyor?

Tavukların Yumurta Renkleri Neden Farklıdır?

Bu koca hayatımızda mutlaka bir kümes ve kümesle birlikte onun içinde yaşayan tavukları görmüşüzdür. Tavuklar birbirlerine benzerler hatta neredeyse aynıdırlar. Fakat yumurtalarının rengi birbirinden farklı olabilir. Öncelikle size yumurtanın şeklinden ve nasıl olduğundan bahsetmek istiyoruz. Yumurta şeklinin nasıl oluştuğunu biliyor musunuz? Yumurta şekline baktığımız zaman önden arkaya doğru incelen konik bir yapıda olduğunu fark ederiz. Tavuklar yumurtalarına bu şekli nasıl verdiklerini biliyor musunuz?

Aslında bu tavukların yumurta kanallarıyla alakalı bir durumdur. Yumurta aslında bu şekilde konik şekilde değil, küre şeklindedir. Yumurta tavuğun yumurta kanalında ilk oluşmaya başladığı zaman küre şeklindedir, sonrasında yumurta bu kanalarda ilerlerken arkadaki kaslar kasılır ve yumurtayı sıkıştırır. Bu durum yumurta kanaldan çıkana kadar devam eder. Sonrasında şu anki alışık olduğumuz yumurta şekli oluşur. Yumurtanın bu şekilde oluşması, yumurtanın yumurta kanalında uğradığı kasların kasılmasından kaynaklanır. Şimdi gelelim yumurtaların renklerine.

Tavuklar birbirlerine benzemesine rağmen yumurta renkleri aynı değildir. Bazıları kahverengi, bazıları beyaz, bazıları sarımsı farklı renklerde olabilir. Renkler farklı olmasına rağmen tatları aynıdır. Tavukların yumurtalarının farklı renkte olmasının sebebi tavuğun genetiğidir. Her tavuğun bünyesinde bir renk depolanır. Depolanan bu renk tavuğun genetiği ile alakalıdır. Tavuğun beslenmesi ile yumurta renklerinin veya tavukta depolanan rengin alakası yoktur. Yukarda dediğimiz gibi genetiği ile alakalıdır. Yumurtanın kabuğunda depolanan renk, yumurtaya rengini verir. Bu şekilde şu an gördüğümüz farklı renkte yumurtalar ortaya çıkar. Bazı kişiler kahverengi yumurtaların köy yumurtası olduğunu düşünür. Bu da yanlış bir düşüncedir çünkü köy tavuklarının yumurtası da beyaz veya sarımsı bir renk alabilir.

Tavukların Yumurta Renkleri Neden Farklıdır ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
unlike
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!