Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Tırnaklarımızın Ucu Neden Beyazdır

“Tırnaklarımızın Ucu Neden Beyazdır” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Tırnaklarımızın Ucu Neden Beyazdır

Tırnaklarımızın Ucu Neden Beyazdır? Tırnaklarımızın renklerine baktığımız zaman alt kısımları daha pembe üst kısımları ise uzadıkça daha beyaz bir renge döndüğünü görürüz. Peki neden tırnaklarımız uzadıkça uçları beyazlaşır?

Tırnaklarımızın Ucu Neden Beyazdır?

Hepimizin dikkatini çekmiştir. Tırnaklarımızın alt kısımları pembe bir renge sahipken uç kısımları ile beyazdır. Pembeden beyaza doğru giden bu renk neden oluşur? Daha anne karnındayken vücudumuz oluşurken tırnaklarımızda bizlerle birlikte oluşur. Tırnaklarımız anne karnında oluşur ve biz ölene kadar tırnaklarımız uzamaya devam eder.

Öncelikle sizlere tırnaklarımızın yapısında bahsetmek istiyoruz. Tırnaklarımız keratin yapılıdır. Keratine baktığımız zaman, keratin şeffaf yapılı bir maddedir. Yani aslında tırnaklarımızın tam olarak rengi yoktur. Tırnaklarımız yapısı gereği şeffaftır. Peki madem tırnaklarımız şeffaf bir maddeden oluşuyor, neden altı pembe üstü beyaz bir renge sahip oluyor? Gelin şimdi sizlere bunu açıklayalım.

Tırnaklarımızın pembe rengi tırnağımızın renginden gelmez. Yukarda da söylediğimiz gibi tırnaklarımızın şeffaf olması, aslında altındaki renge göre renk aldığı anlamına gelir. Tırnaklarımızın altı kısmının pembe olması altında bulunan damalardan kaynaklıdır. Tırnaklarımızın pembe olan yerlerinde sinir yatakları vardır. Bu sinir yataklarının olduğu yerde de tabi ki kılcal damarlar bulunur. Kılcal damarlar ve sinirler bir ara geldiklerinde pembe renk ortaya çıkar ve tırnaklarımız şeffaf olduğundan alt kısmı pembe bir renge bürünür. Bununla birlikte alt tırnağımızın bulunduğu yer nemlidir ve bu yüzden tırnaklarımız burada beslenebilir. Bu yüzden tırnaklarımızın alt kısmı pembedir.

Şimdi tırnağımızın üst kısmına geçelim. Tırnağımızın üst kısmı beyazdır. Çünkü tırnağımızın uç kısmında art parmağımız bittiği için altında herhangi bir kılcal damar veya sinir bulunmaz. Şeffaf yapısından dolayı da uç kısımda pembe rengini kaybeder. Tırnağımız, tırnak yatağından ayrıldığı için artık onu besleyecek olan herhangi bir sinir veya kılcal damar yoktur. Nemli olmadığı içinde ise tırnağımızın ucu beslenemez ve bununla birlikte kurumaya başlar. Kurur ve beyaz rengini alır. Tırnağımızın üst kısmının beyaz, alt kısmının da pembe olmasının sebebi tam olarak budur.

Tırnaklarımızın Ucu Neden Beyazdır ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
confused
0
happy
0
clap
0
love
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!