Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Uçaklar Yıldırımdan Nasıl Korunur

“Uçaklar Yıldırımdan Nasıl Korunur” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Uçaklar Yıldırımdan Nasıl Korunur

Uçaklara Yıldırım Düştüğü Zaman Neden Bir Şey Olmaz? Uçaklar havadayken kötü hava koşullarında da sağlam bir şekilde devam etmelidir. Hava koşullarındaki en olumsuz şeylerden biri de yıldırımlardır. Peki bir uçağa yıldırım düştüğü zaman neden bir şey olmaz? Uçağı yıldırımlardan koruyan şey nedir?

Uçaklara Yıldırım Düştüğü Zaman Neden Bir Şey Olmaz?

Dünyada baktığımız uçaklar en çok kullanılan ulaşım araçlarından bir tanesidir ve bununla birlikte Dünyanın en güvenli ulaşım araçlarıdır. Uçakların havada uçmasını dışında, havadayken de uçağı koruyabilmek oldukça önemlidir. Özelliklede oluşabilecek doğa olaylarından. Gün içinde birçok doğa olayı görebiliriz. Bazen hava güneşli iken bazen rüzgarlı olabilir, bazen de rüzgarlı iken birden bire yağmur başlar ve şimşekler görebiliriz. Bu değişimler karşısında ise uçağın oldukça dayanıklı olması gerekir.

Bir uçak havada iken havanın kötüleşmesi veya kötü bir havaya girmesi olağan bir durumdur. Bu tür durumlar içi ise mühendisler tabi ki önlem anlamıştır. Özellikle bir uçağa yıldırım düştüğü zaman uçağa bir zarar gelmemesi gerekir. Uçağın üstüne yıldırım düşmesi hiçbir şekilde engellenemez. Bu yüzden mühendisler uçağın dışını alüminyum malzemeden yapmıştır. Alüminyum oldukça iletken bir maddedir ve bu yüzden uçağa yıldırım düştüğü zaman, uçağın en dış kısmı yıldırımı alır ve geldiği gibi iletir. Böylelikle hiçbir şekilde yıldırım devrelerin olduğu ve uçağın önemli aksamlarına ulaşamaz. Peki diyelim ki gelen yıldırım tam iletilemedi ve çok azda olsa devrelerin bulunduğu kısma ulaştı. O zaman ne olacak?

Burada yine mühendislerin yapmış oldu özel koruma sistemleri bulunuyor. Eğer ki uçağa düşen bir yıldırım tam olarak iletilemez ise, uçağın ana parçalarının ve devrelerinin bulunduğu kısımların içinde bulunan özel koruma sistemleri devreye girer ve kaçak olarak giren bu akımın uçağa herhangi bir zarar vermeden geri iletilmesini sağlar. Böylelikle uçaklar havada iken yıldırım düşse dahi uçmaya ve yol almaya devam eder. Şunu da söylemekte fayda var. Siz uçakta yolculuk yaparken herhangi bir yıldırımın uçağa düştüğü anı fark etmezsiniz bile. Bu işlemler o kadar hızlı ve gözle görülmeyecek kadar hızlı gerçekleşir.

Uçaklar Yıldırımdan Nasıl Korunur ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
5
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!