Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Yarım elma, gönül alma.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Yarım elma, gönül alma.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Yarım elma, gönül alma.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Cevap: Bazı insanların maddi durumu iyi olmasa da gönülleri zengindir. Bazen de insan önemli günlerde özel günlerde sevdikleri tarafından düşünülmek ister. Onlar tarafından hatırlanmak değer gördüğünü hissetmek ister. İşte böyle günlerde anlarda önemli olan alınan hediyenin maddi karşılığı ya da pahalılığı değil manevi açıdan insanda uyandırdığı güzel duygulardır. Bu yüzden az da olsa elimizden gelen iyilikle maddi değerine bakmaksızın insanların gönüllerini almak gerekir.

Ekstra bilgi:

İslamiyet; toplumda bir arada yaşayan insanların yardımlaşmalarına ve ellerindeki imkânları pay­laşmalarına önem vermiştir. Yakınlarımızdan başlayarak yoksul ve muhtaç durumda olanlara yardım etmemizi öğütlemiştir.

Yüce Allah (c.c.), kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim, pek çok ayette iyilik yapmamızı ve birbirimizle yardımlaşmamızı istemiştir. Bu ayetlerden birinde şöyle buyrulmaktadır. “Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça huzura eremezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.” Bu nedenle sahip olduğumuz imkânları fakirlerle paylaşmak, zorda olanlara yardım etmek dinî bir sorumlu­luktur. Kur’an-ı Kerim’de yer alan, “Mallarında, muhtaç ve yoksullar için bir hak vardı.” mealindeki ayetle bütün zengin Müslümanlar bu konuda duyarlı olmaya yönlendirilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir