Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Rüyada Hayvanat Bahçesi Görmek

Ana Sayfa / Rüya Yorumları / Rüya Yorumları
Rüya Tabirleri

Rüya Yorumları

Sponsorlu Bağlantılar


RÜYA YORUMLARI

Rüyalar zihnin farklı türdeki verilerle başa çıkabilmek için onları anlamlı kılma yoludur. İnsan vücudunun,fonksiyonlarını yerine getirebilmek için düzenli uyuması gerektiği, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Gerçekten de uykusuzluğun hem yeteneklerimiz hem de verimliliğimiz üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Rüyaların fonksiyonu ise görünüşe göre içimizdeki psikolojik ve fizyolojik aktiviteleri dengelemektir. Rüyanın rahatlatıcı etkisi olmazsa zihinsel ve fiziksel çöküş çok hızlı olarak gerçekleşir.

Uyanık olduğumuz zaman diliminde eylemlerimizin odak noktası genelde dış dünyayla ve bilincimizle uyumludur. Dışarıdan sürekli bilgi alırız ve bu bilgilerin bir kısmını hemen kullanırız, bir kısmını ise belli bir kalıba sokmak ve kategorize etmek üzere depolarız. Diğer insanları ve olayları “okuyabilme” yeteneğimiz vardır. Neler olup bittiğini değerlendiririz, kararlar alırız, yeni bilgiler ışığında farkındalıklar ve içgörüler kazanırız. Hem edindiğimiz yeni bilgiler hem de içgörülerimiz sonradan kullanılmak üzere depolanır ve rastgele görüntüler halinde rüyalarımızda ortaya çıkar.

Rüyaların hayatımızda, edindiğimiz bilgilerin toplandığı bir havuz olmaktan başka bir işlevi olmadığına inanan insanlar vardır. Rüyaların bir çeşit “beyaz gürültü” veya herhangi bir elektrikli aletten çıkan arka plandaki bir uğultu olduğu varsayılır.

Bazı noktalarda bu doğru olabilir. Rüyalar, ertesi günün yeni bilgilerine yer açmak için her gece bir çeşit kendini temizleme ve açığa çıkarma süreci gerçekleştirirler. Tam da burada yeni bir soru ortaya çıkar. Temizlenen şeyler nereye gider? Aslında bu bir bakıma, bahar temizliği yapan bir kadının bazı şeyleri çöp diye atması, bazı eşyaları da tavan arasına kaldırmasına benzer. Kalanlar ise kullanılmak üzere eve yerleştirilir. Rüyalarda ise çöpler ya da ihtiyaç yok diye düşünülen şeyler genel çöplüğe yani kolektif bilinçaltına geri döner. Gelecekte işe yarayacak bu bilgi, rastgele çekip çıkarılmak üzere bir kenara atılır ve kalanlar da daha kolay ulaşılacak bir yere bırakılır.

Rüyalarla ilgili bu sürece farklı bir açıdan da bakabiliriz. Zihin devasa bir bilgisayara benzer. Uyanık olduğumuz süre boyunca, doğru düzgün bir kaydetme, dosyalama şekli olmaksızın bilgilerle doldururuz. Rüya burada iki işlev gerçekleştirir: İlki, bilgileri doğru sınıflandırmak ve dosyalamak, İkincisi ise, rüyayı gören için gerekli bilgilerin, yaşadığı dünyada etkili olacak şekilde sunumudur.

İçimizdeki bu bilgisayar daha güçlü oldukça, gelen bilgileri sınıflandırmak için daha az çabaya ve zamana ihtiyaç duyacaktır. İlgili bilgileri araştırmak ve işlevsel hale getirmek için daha çok vakti olacaktır.

Rüyalar hafızanın, deneyimlerin, algının ve kültürel inançların veri tabanından istifade ederek yeni fikirler ve kavramlar oluşturur. Rüyalar ayrıca problemlerimizi çözmek için bilinç düzeyinde imkânsız gibi görünen yollar sunarlar. Düşünme sürecinde bilincin sınırlamaları olmadığı zaman zihin istediği gibi hareket eder. Engellemelerden bağımsız, kişiliğin mantıklı tarafının yaptığı açıklamalara karşı çıkan senaryolar ve konumlar üretecektir. Açıklamalar ararken, bilginin peşindeyken, daha yaratıcı ve açık olmalıyız.

Sadece kendi görsel depomuzdan değil, herkesin erişebildiği, ilk bakışta görünmeyen bir bilgi seviyesinden de istifade edebiliriz. Bu Jung’un “Kolektif Bilinçaltı” dediği seviyedir.

“Bilinçaltı” terimi, “Benlik“in pek çok farklı işlevini ve yönünü tasvir etmek için kullanılır. 0 bizim, nadiren ulaşabildiğimiz bir bellek seviyesinde, bize miras kalmış bilgiyi ve hayat deneyimlerimizi gözden geçiren varlığımızın yansımasıdır. Bilgi işlem süreci, neyin olası neyin ise kesinlikle olağandışı olduğu anlayışı çerçevesinde bir gerçeklik kavramı geliştirir. Bilinçaltı dediğimiz şeyin çoğu, temel birtakım fizyolojik ve psikolojik fonksiyonlar oluşturur. Bu bizim hayatta kalma yolumuzdur. Ayrıca, miras aldığımız tutum, inanç ve ideallerimizin bir koleksiyonudur.

Kolektif bilinçaltı bizim için daha erişilebilir oldukça, sürekli ortaya çıkan belli kalıplar olduğu daha net bir şekilde görülür. Bu temel kalıplar çoğunlukla rüya görenin deneyimlerine göre uyarlanır ve bazen daha iyi uyması için tekrar tekrar uyarlandığı da olur. Birçok rüya bu temel kalıplara; erişebilmemiz için gerçekleşir ve çok daha fazlası da birtakım ince düzenlemeler yapmamızı gerektirir.

ALFABETİK OLARAK RÜYA YORUMLARI

A İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

B İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

C İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

Ç İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

D İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

E İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

F İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

G İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

H İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

I İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

İ İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

J İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

K İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

L İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

M İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

N İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

O İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

Ö İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

P İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

R İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

S İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

Ş İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

T İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

U İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

Ü İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

V İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

Y İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

Z İLE BAŞLAYAN RÜYA YORUMLARI

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir